Mesajı Okuyun
Old 28-06-2008, 12:10   #1
Av. A. Çelik

Varsayılan 89/1 Ve Hacİz Bloke Yazisi İle HakedİŞ Haczİ

Müvekkil firmaya borçlu olan bir firmanın taşeron olarak işini yaptığı büyük bir inşaat firmasına 89/1 haczi ihbarnamesi ile birlikte hakediş haczi için hazırlamış olduğum ve tüm doğmuş ve doğacak alacaklarının haciz ve blokesini içeren bir haciz ihbarnemesi gönderdim. dosyaya o ana kadar doğan hakedeşi 3. kişi konumundaki fima gönderdi. ve fazla kısma itiraz etti. daha sonra tekrar ben aynı firmaya hakediş haczi ile ilgili haciz yazısı gönderdim. bu eferde o ana kadar olan alacağı dosyaya göndererek fazlaya ilişkin kısma itiraz ettiler. fakat ben borçlunun firmanın banka hesaplarında iki haciz yazısı arasında 3. kişi firma tarafından ödeme yapıldığını tespit ettim. bunun üzerine borçluya yapılan ödemeler muteber değildir diye icra dosyasından yeniden ihtarlı haciz yazısı gönderdil. bunun üzerine 3, kişi konumundaki firma buna itraz etti. ve icra müdürünün işlemini icra mahkemesine şikayet etti. icra mahkemesi itirazı reddeti. 3. kişi konumundaki firmada kalan bakiyeyi dosyaya ödedi. şimdi de kararı temyiz etti. benim sorum. 89/1 in yanınıda hakediş haczi için gönderilen haciz bloke yazısına rağmen aradaki doğan alacakları 3. kişi konumundaki firma dosya borçlusu taşeron firmaya ödeyebilr mi ? dosyamız borçlusu ile 3. kişi konumundaki firmanın iş ilişkisi bu arada devam ettiği tarafımızdan biliniyordu. çünkü aralarındaki taşeronluk sözleşmesi mevcuttu. hatta 3. kişi konumundaki firma bizim borçlu firmaya icra dosya borcu bitmeden sana ödeme yapmayız diye parad vermek istememişti. 89/1 ile hakedişhaciz ve blokesi aynı şey mi oluyor. bloke halinde borçluya ödeme yapılabilri mi ?