Mesajı Okuyun
Old 19-06-2008, 07:12   #1
janbatuwan

Soru Çekte keşide yeri ile takipte imzanın sonradan tamalattırılması (acil yardım)

Sevgili meslektaşlarım benim sizden iki konuda yardım talebim olacak eğer yardımcı olabilirseniz çok sevineceğim.

1) Ben bir borçluya karşı çek ve bonoya dayalı çok sayıda ayrı takip başlattım fakat bu takip dosyalarından birinde (çekte) keşide yeri yazılmamış ve karşı taraf vekili buna itiraz etmiştir. Çekte her ne kadar ticaret kanunu keşide yeri yoksa ismin bulunduğu yerin yanında ki yer keşide yeri sayılır dese de burada da her hangi bir yer yazılı değildir. Fakat imzanın yanında yer yazılıdır. Benim sorum şu bazı görüşlerde çekte isim yerine imzanın yanında bulunan yer keşide yeri sayılır da denilmektedir, fakat bu hususta yargıtay kararı bulamadım maalesef, elinde yargıtay kararı olan meslektaşlarımın yardımını acilen bekliyorum.

2) Yine bir dosya da sehven takip talebini kaşelememe rağmen imzalamayı unutmuşum. Karşı taraf vekili bu durumuda farkedince bu konuda da iptal talebiyle itirazda bulunmuş (imzasız takip talebi örneğinide itirazına iliştirmiş tabiki) fakat henüz dosya tetkik edilmeden bunu farkedip imza eksiğimi tamamladım. Sorum şu hakim bu konuda ne tür bir karar verebilir, elinde yargıtay kararı olan meslektaşlarımız varsa bu konuda da yardımcı olurlarsa minnettar kalırım.

Şimdiden ilgi ve yardımlarınız için teşekkürler...