Mesajı Okuyun
Old 13-06-2008, 18:42   #1
Hukuka Saygı

Varsayılan Davalının, müvekkilime ait bahçenin duvarını yıkmasına engel olmak mümkün müdür?

Müvekkilim ile davalı komşu olup, aralarında taşınmaz sınırı konusunda ihtilaf mevcuttur. Muarazanın giderilmesi, sınırın belirlenmesi için dava açtım. İhtilaf konusu taşınmaz parçasının üzerinde ağaçlar bulunduğu için de, bu parçanın davalıya ait olmasının tespiti halinde MK 724 gereğince taşınmazın bedelinin ödenip müvekkilim adına tescilini, kabul edilmediği takdirde ise ağaçların bedelinin müvekkilime ödenmesini talep ettim.
Hal böyle iken davalı eline kazma kürek alarak duvarı yıkmaya başladı. (Bu arada duvarı müvekkilim yaptırmıştır ve 20 yıllık duvardır) Yıkımı durdurmak için Kaymakamlıktan 3091 sayılı kanun gereğince müdahalenin önlenmesini istedim ama tahkikat sürüyor, duvar ise yıkılıyor, polise müracaat ettim biz karışmayız dedi, belediyeye başvurdum karışmayız dedi, bu arada duvar yıkılıyor. Mahkemeden tedbir istedim, böyle bir tedbir kararı olmaz dedi haklı olarak.
Bu arada davalı önceden kadastro teknisyeni getirip o yerin kendisine ait olduğunu tespit ettirmiş durumdadır. Ama öyle bile olsa eline kazma kürek alıp gelişigüzel yıkabilir mi, o metazori olarak bunu yaparken yasal olarak durdurmanın yolu yok mu? Bilen varsa cevaplarsa memnun olurum.