Mesajı Okuyun
Old 31-05-2008, 01:46   #1
justitia

Varsayılan icra dairesinin yetkisine itirazda vekalet ücreti

sayın meslektaşlarım

Merhabalar.İçinden çıkamadığım bir probrem yaşıyorum

Bir müvekkilin faturadan kaynaklanan alacağı için ilamsız takip yaptım.icra dairesine hem yetkiye hem de borca itiraz edildi.daha sonra itirazın iptali davası açtım.Mahkemenin yetkisine itiraz edildi.mahkeme kendisinin yetkisizliğine karar verdi.Bu arada davalı taraf yetkisizlik kararı nihai karardır lehime avukatlık ücretine hükmedilmeli gerekçesi ile kararı temyiz etti.yargıtay ise kararı hem icra dairesinin hem de mahkemenin yetkisne itiraz edildi ise öncelikle icra dairesinin yetkili olup olmadığı hususnda karar verilmeli gerekçesiile bozdu.
Bunun üzerine yerel mahkeme yetkili icra dairesinde açılmış bi,r icra takibi olmadığı geekçesi ile DAVANIN REDDİNE diye karar verdi.

Gerekçeli kararında ise sanki davanın esasına girmiş gi,bi alacak miktarı üzerin den karşı tarafa vbekalet ücretine hükmetti.yaklaşık on bin lira kadar(((((

Ben ise bu arada icra dosyasını yetkili icra müdürlüğüne gönderdiöm

Şimdi sıkıntım şurada.yerel mahkemenin vekalet ücretine ilişkin kararı doğru mu.Mahkemenin yetkisizlik kararlarında vermiş olduğu matbu ücrete hükmetgmesi gerekmez mi

Yetkili icra müdürlüğünden gönderilen ödeme emrinde de borca itiraz ettiler ve ve itirazın iptali davası açtım.diyelim ki bu davada alacağımı kanıtlayamadım ve dava esastan redoldu bu defa borçlu lehine yeniden bir vekalet ücretine hükmedilecek.bu mükerrer bir vekalet ücreti ödememize sebep olmaz mı?

Yargıtay kararlarını taradım ama örnek bir karar bulamadım.

Yardımcı olabilecek meslektaşlarıma şimdiden çok teşekkür ederim.Çünkü aksii taktirde maalesef bu vekalet ücretini cebimden ödenmek zorunda kalacağım