Mesajı Okuyun
Old 27-05-2008, 11:07   #2009
Av. Hatun Olguner

Sayın Admin ;

Benim hiç kimsenin kimseye hitap şekline izin verme yetkim yok. Lütfen konuyu amaca bağlı yorumlayalım.

Türk geleneklerine göre hitap şekilleri tarihsel dayanakları ile birlikte bir bilimdamanının kaleminden yukarıda yazılı. Ben,bana Sayın Olguner olarak hitap edilmesinden kişisel olarak rahatsız oluyorum ve bunu birçok defa birebir veya genel olarak dile getirdim. Bunun sebebi de samimiyet dışında bir sebebe bağlı,benim tercihimdir bu ve tercihime saygı duyulmasını beklemek hakkımdır. İnsanların isimleri ve isim/hitap tercihleri genelde saygı gören manevi alanlarına ilişkin tercihlerinden oluşur. Sürekli konuştuğumuz kişilere nasıl hitap etmemezi istediğini sormak ta nezaket ve saygı tarzımızın içinde bir gelenektir. Birisi siz sormadan sizden özellikle böyle hitap etmemenizi ve rahatsız olduğunu bildirerek,defalarca açıklayarak belirttiği halde onu rahatsız edecek tarzda hitapta ısrar etmek en azından nezaket değildir.

Yasa ile kaldırılan ünvanların amacı,Bey,Paşa gibi sosyal sınıf farklılıklarını vurgulayan kullanımları önlemek amaçlıydı. Günlük konuşma dilinde kullanılan sadece cinsiyete bağlı Bey ve hanım gibi hitaplar o yasanın amacına aykırı olmayan kullanımlar olup ülkemizde yaygındır.Yasaya aykırı bir yönleri de yoktur. Ayrıca doğru kullanımla ilgili duyarılık ve araştırma ile desteklenen bilgiler eşliğinde önermede bulunmak ta paylaşımın bir şeklidir. Paylaşmak isteyenler v etercih edenler olabilir de olmayabilir de. Ama lütfen bana Sayın Olguner olarak hitap etmeyiniz,çok rahatsız oluyorum,bu konuda da saygı bekliyorum.