Mesajı Okuyun
Old 22-05-2008, 18:09   #3
ibak

Muvafakatnameye baro pulu yapıştırılması konusunda bazı tereddütler olduğunu bildiğimden TBB'nin yayınladığı açıklama mahiyetindeki yazıyı bir süredir yanımda taşıyorum, 2-3 kez işime yaradı. Ta ki bugüne kadar.

Sulh hukuk mahkemesinde dosyadan fotokopi almam gerekiyordu, muvafakatnamemi hakime havale ettirerek dosyaya sundum. Kalemde görevli katip arkadaş ısrarla muvafakatnamemi harçlandırıp birde baro bulu yapıştırmam gerektiğini söyledi. Tabi bende aksini belirttim ve TBB'nin kararına da güvenerek durumun düşündüğü gibi olmadığını anlatmaya çalıştım. Ama görevli katip hiçte oralı olmadı ve sonrasında karşılıklı seslerimizi yükselttik ve oradan ayrılmak zorunda kaldım.

Bu durum üzerine hakime gidip durumu anlatmak istedim çünkü daha önceden 3 farklı mahkemede duruşma sırasında muvafakatnamemi harçlandırmadan ve pul yapıştırmadan dosyaya ibraz etmiştim ve hiçbir sorun yaşamamıştım.

Ancak hakim ile görüşme fırsatı bulamadım çünkü o duruşmadaydı ve 2 saat kadar daha duruşmada kalacaktı ayrıca işim aceleydi. Mecburen Stajyer Avukat adına vekalet harcı kestirip baro pulunu da ekleyerek dosyaya koydum ve işimi halledebildim.

Tevkil yetkisine haiz olmayan bir hukuçu olarak muvafakatnameme vekalet harcı kestirmek zorunda kalmam ciddi bir hukuki tezat.

Stajyer arkadaşlarımdan ricam lütfen bu konuda daha duyarlı olalım. Önümüzdeki hafta hakime gidip şikayette bulunucam. İstediğim sonucu alamazsam ne gibi hukuki haklarım var araştırıp kullanıcam.

Bu konuya açılım getirecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler.