Mesajı Okuyun
Old 17-05-2008, 00:10   #1
arkhon

Varsayılan Ölüm Aylığı

Değerli hukukçu arkadaşlarım hepinize esenlikler diliyor ve size aklıma takılan bir soru sormak istiyorum.

Müvekkilimiz 70 yaşında yaşlı ve çok yoksul bir hanım, sizinde desteğinizle kendisine yardımcı olmak istiyorum. Müvekkil 2006 yılında ölen babasının 1980 ile 1983 yılları arasında ki 3 yıl 8 aylık sigorta hizmetine istinaden ÖLÜM AYLIĞI almak istiyor.

Mevzuatı çok araştırdım çok da umutlu değilim. Bu husus sonderece karmaşık bir sorun içinden çıkamadım

İki sorun aklıma takılıyor

1- Müvekkilin ölüm aylığı alabilmesi için babasının nekadar süre sigortalı olması gerekiyor 3 yıl mı 5 yıl mı olayımızda ölen kişinin 3 yıl 8 ay sigorta süresi vardır.
(Sigorta Kurum yetkilisi 5 yılda ısrar etmektedir)

2- Eğer 5 yıl sigortalılık gerekiyorsa müvekkil babasının askerlik borçlanmasını yapabilirmi böylece ölen babasının sigortalılık süresini 5 yıla tamamlama imkanına sahip olacaktır.
(Kurum yetkilisi askerlik borçlanması yapılmasının mümkün olamayacağını, zira ölmüş bir kimsenin askerlik borçlanmasının yapılamayacağını söylemektedir. Bir diğer kurum yetkilisi ölenin öldüğü zaman sigortalı olmadığı için dul kızının askerlik borçlanmasını yapamayacağını söyledi)

Saygılarımla

2-