Mesajı Okuyun
Old 15-05-2008, 09:59   #3
Av.F.Karakurt

Sayın meslektaşım,
Anlattığınız olay kapsamında otomobil sürücüsünün babasının, meydana gelen trafik kazası sırasında sürücünün yanında ve olay mahallinde bulunmadığı halde, sanki orada imiş gibi olayı anlatması TCK.nun 272 .maddesinde düzenlenmiş olan " yalan tanıklık" suçunu oluşturur diye düşünüyorum. Burada bana göre " iftira " suçu oluşmaz. Kusurlu taraf kim olursa olsun ortada meydana gelmiş ölümlü ve yaralamakı bir trafik kazası sözkonusu ve bununla ilgili başlatılmış bir soruşturma. Babanın bu konudaki yalan beyanı sonuçta taraflara atfedilecek kusuru etkileyecektir. Yoksa bu konu ile ilgili başlatılacak bir soruşturmayı değil, soruşturma zaten başlamış. Oysa " iftira " suçunda kişinin yetkili makamlara ihbar veya şikayette bulunması ile işlemediğini bildiği halde o kişi hakkında bir soruşturma ve kovuşturma başlatılmasını sağlamak için bir kişiye hukuka aykırı bir fiil isnad etmesi durumu sözkonusu. Yani olayımıza dönecek olursak, bu trafik kazasına sizin müvekkilleriniz hiç karışmamış olsa idi, olay mahallinde hiç yer almamış olsalar idi, sürücünün babası da sizin müvekkillerinizin kazaya neden olduğunu şikayet ya da ihbar yolu ile beyan ederek onlara isnadda bulunsa idi o durumda iftira suçundan bahsedebilirdik. Benim düşüncem bu yönde. Yine benim düşünceme göre " suç uydurma" nın unsurları da oluşmamıştır. İyi çalışmalar...