Mesajı Okuyun
Old 08-05-2008, 12:13   #20
BaharB

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Sayın cizre, maddenin tümden kaldırılması yönündeki düşüncenizin gerekçeleri eski TCK 141-142 tartışmalarına benziyor. Oysa madde 301 konusunda şiddetin, eski deyimle "cebir unsurunun" bir önemi yoktur. Madde "aşağılama" fiili ile ilgilidir. Bu eylemin de şiddet içer(e)meyeceği açık. Maddedeki değişikliği, eski hali ile kabul edilen halini karşılaştırarak görebilirsiniz. Ceza miktarının yanısına, bazı ibareler değişmiştir. Yazıda eleştirilen, bu değişiklikler değil, soruşturma yapılmasının Adalet Bakanı'nın iznine bağlanması hususudur.
Saygılarımla.
Sayın Aladağ;
Anlamak istememekteki ısrarınızı inanın anlayamıyorum. 301'in tamamen kaldırılması yönündeki düşüncelere katılmıyorum ancak, Sayın cizre (her ne kadar "düşünce özgürlüğü" olarak söz etse de "ifade özgürlüğü"nü kastediyor olmalı) ifade özgürlüğünü bütün olarak ele alıp, "şiddeti çağıran, şiddeti kışkırtan" beyanlar dışında sınırlandırılmaması gerektiğini söylüyor. Bunu yeryüzünde o kadar çok insan söylüyor, o kadar çok mahkeme uyguluyor ki, size neden bu kadar yabancı geldi anlayamadım. Esasen hakaret, sövme gibi fiillerin şiddet içermediği bu nedenle suç olmaktan çıkarılması gerektiği, tazminat sorumluluğunun yeterli olacağı yönünde tartışmalar da giderek yaygınlık kazanıyor. Ancak burada güncel olan çıta, tabi ki AİHS'nin 10 maddesinin 2. fıkrasında getirilen sınırlandırma nedenleridir. Ancak bu nedenler de "özgürlükler sınırsız değildir, sınırlandırmazsak hiç kimse özgür olamaz" mantığıyla değil, özgürlüğün asıl olduğu, sınırlandırmanın ise isnisnai bir demokratik gereklilik olduğunu bilinciyle uygulanmalıdır. Yoksa gelecek nesiller de bizim gibi daha özgürlüğü öğrenmeden, özgürlüklerin sınırlandırılması gerektiğini öğrenmekle işe başlayacaklar.
Saygılarımla.