Mesajı Okuyun
Old 07-05-2008, 13:49   #15
BaharB

Sayın Aladağ;
1. "Hatalı ve sakıncalı" bulduğunuz bir yasal düzenlemeye yönelik eleştirilerinizi ve “Adalet bunun neresinde?” sızlanmanızı "endişe" olarak değerlendirmişim.

2. Eleştirilerinizi / endişelerinizi yersiz bulmakla beraber, madde kapsamındaki eylemlerin soruşturulmasının izne tabi olmasının gerekli ve pratik bir yöntem olduğunu ancak, Adalet Bakanına yetki verilmesi şeklindeki düzenlemeye farklı eleştiriler getirilebileceğini düşünüyorum. Örneğin düzenleme, yargı organlarının çalışmasına siyasi müdahale olarak değerlendirilebilir ve bu başlık altında tartışılabilir.

3. Eski Ceza Kanunu döneminde, soruşturma izninin Adalet Bakanında olmasına rağmen, sizin getirdiğiniz eleştirileri haklı çıkaracak bir uygulama sorunu hatırlamıyorum. Bunu sizin eleştirilerinizi yersiz bulmama bir dayanak olarak göstermişim. Aynı şekilde, Avukatlar hakkında yapılacak cezai soruşturmalar da Adalet Bakanlığının iznine bağlıdır ve bundan kaynaklanan bir insan hakları ihlali veya eşitlik tartışmasına ben rastlamadım.

4.Bence, "durup dururken ünlü olmak" ile "durup dururken gündeme gelmek" ifadeleri, anlatılmak istenen bakımından aşağı yukarı aynı anlama gelir. Soruşturma yetkisinin Adalet Bakanında olmasında ise insan hakları ve eşitlik ilkesi bakımından herhangi bir aykırılık göremiyorum. Sizce varsa bunları gösterebilir ve beni ikna edebilirsiniz. Ancak sizin yazınızda insan hakları yönünden bir irdeleme göremedim. Aynı veya benzer olaylarda, Adalet Bakanı tarafından izin verilmesi veya verilmemesi nedeniyle farklı hukuki sonuçların ortaya çıkmasını bir eşitlik veya adalet sorunu olarak görüyorsanız, bu eşitsizlik için Adalet Bakanına gerek yok ki. Mahkemeler de aynı veya benzer konularda farklı kararlar verebilirler. Hatta aynı mahkeme veya hakim dahi zaman içinde bunu yapabilir. Ve bu kötü bir şey değildir.

5. Alıntı yaptığınız yazımın “301 değişikliği” ile bir ilgisi olmadığını o yazının başında söylemiştim zaten. Endişelerinize / "hatalı ve sakıncalı bulduğunuz" hususlara katılmamış, ancak 301.maddenin durup dururken ünlü olduğu yönündeki düşüncenizin dikkatimi çektiğini söylemiş ve bunun üzerine düşüncelerimi aktarmıştım. Bu düşüncelerim açtığınız konu ile ilgilidir. Çünkü; 301'in durup dururken ünlü olduğu, değişikliğin ne kadar bizim için olduğu ve değişikliğin ısrarlı ısrarlar üzerine yapıldığı şeklindeki ifadeleriniz değişikliğin hukuki boyutuyla ilgili değildir ve açtığınız konunun yan unsurudur. Buna karşılık olarak benim söylemek istediklerim ise özetle şu idi: Sorun uygulanmadan kaynaklanmaktadır ve bu nedenle 301. madde kamuoyunun gündemine gelerek tartışılmakta ve yeniden düzenleme yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır.

Son olarak şunu da söylemem gerekir ki mesajınızda "acaba" yerine "aceba" yazmış olmama dikkat çektiğiniz için teşekkür ederim. Bu konu başlığı altında yazdıklarınız arasında en çok yararlandığım husus bu oldu.