Mesajı Okuyun
Old 06-05-2008, 17:17   #13
Gamze Dülger

Alıntı yapmayı hala beceremediğimi İE.
Bu nedenle Sayın Aladağ'ın haklı eleştirisine düz yazı ile cevap vermek zorunda kaldım.
Sayın Aladağ,
Hakimler ve Savcıların aslen Adalet Bakanlığı'na bağlı olduğu beyanım,müsteşar ve Adalet Bakanı'nın HSYK üyesi olması ve tüm özlük işlerinin bakanlığın yetkisinde bulunması olarak bütün halinde değerlendirilmelidir.

Tayin ve terfi açısından dahi hakimler ve savcıları, Adalet Bakanlığı bünyesinden ayırmadan ve yine HSYK 'da Adalet Bakanlığı'nın gücünü ortadan kaldırmadan tam anlamıyla özgür,bağımsız ve bana kalırsa bir o kadar da tarafsız olamayacaklarını düşünüyorum.

İktidarın gücü,bugüne kadar uygulamaları sebebiyle pek çok hakim ve savcının tayinine,sürülmesine ve hatta meslekten uzaklaştırımasına sebeb olmuştur.

İktidarın gücünü temsil eden bir bakanın (bu örnekler tamamen soyut olup en uç uygulamalara yöneliktir.Aslında yöneticilere güven ülkemizde yerleşmiş olsa,Adalet Bakanı'nın uygulamaları o kadar önemli olmazdı.) keyfi olabilecek uygulamalarına bir kanun maddesi ön ayak olmamalıydı.

Yine ayrıntılı ifade etmemem sesebiyle oluşan bir başka yanlış anlamayı düzeltmek gerekirse;
Adalet bakanının TCK 301 maddesine aykırı beyanları "Dokunulmazlık zırhı " olduğu sürece cezalandırılamayacak olduğu açıktır.TBMM'nde dokunulmazlığın kaldırılması yönünde yapılacak bir oylama sonucunda ve dokunulmazlık kaldırıldığında (!) ne olacaktır?

Vs.Vs.....

Kanunun yeni metni "İçime sinmemiştir" ..Kanun koyucuların takdirine ise normal vatandaş olarak sadece eleştiri hakkımı kullanabilirim.
Ancak uygulandığı için bu kadar eleştirilen bir kanun, önümüzdeki günlerde yanlış uygulandığı için eleştirilmeye devam edecektir,diye düşünüyorum.

Saygılarımla