Mesajı Okuyun
Old 05-05-2008, 22:04   #1
av.özgekaya

Acil tapu idaresine karşı dava?

herkese iyi çalışmalar sayın meslektaşlarım? icra işlemleri sırasında bir dosyamdaki borcu kesinleştirdim ve tapuya haciz müzekkeresini imzalattım. ve elden takipli olmak üzere aldım. Ancak antalyada 4 adet tapu dairesi var. her mahallenin bağlı olduğu tapu farklı. ben hazırladığım haciz müzekkeresinde haciz konulacak tapunun mahalle, ada ve pafta numarasını belirttim ancak elden takipli olan yazıyı yanlış tapu dairesine vermişim. 1. tapuya bağlı haciz koymak istediğim gayrimenkul benim dosyaya 4. tapudan cevap geldi TMK md. 23 gereği reddolmuştur diye. ancak ben müzekkerede mahalle ada ve paftasını özellikle belirtmiştim. ben yanlış bir tapu dairesine vermiş olsam bile tek bir tapu kurumu olarak düşünüp de oradaki bu müzekkreyi alan memurun doğru tapuya göndermesi gerekmez miydi? ben dosyama gelen bu red cevabı üzerine yeniden bir tekid yazısı hazırladım ve bu sefer. doğru tapu dairesine gönderdim ancak bana gelen cevapta bu sefer önüme 6 kişinin geçmiş olduğunu gördüm. şimdi böyle bir durumda; elden takipli aldığım müzekkreyi yanlış tapu dairesine verdiğim için benim bir hatam var, ancak bu müzekkrenin doğru daireye gönderilmeyip bizde böyle bir mahalle yok diye red cevabı verilmesi tapu memurunun hatası değil mi? sonuçta tapu idaresi bir bütün değilmi? üstelik gayrimenkule dair bütün bilgileri belirtiyorum. böyle bir durumda tapuya karşı dava açsam acaba haciz sıramda bir değişiklik olur mu? sonuçta benim yanlış da olsa tapu dairesine müzekkreyi teslim ettiğim tarih belli? cevap veren arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.......