Mesajı Okuyun
Old 30-04-2008, 21:45   #1
Av. Tuncer ÖZYAVUZ

Varsayılan icra yolu ile alınan malların teslim edilememesi

Sayın Meslektaşlarım;

Ben Anadolu'nun küçük bir ilçesinde talimat haczi ile 60 adet çelik kapı haczi uyguladım. burada yeddiemin bulunmadığı ve biz de bir yer bulamadığımız için kapıları borçluya yeddiemin olarak bıraktık. Bu malları mahalliinde satışa çıkardık ve alacağımıza mahsuben aldık. Satış kesinleştikten sonra KDV, Damga Vergisi, tahsil harcını yatırdık. bu malları teslim almak için gittiğimizde yerinde olmadığını gördük. Sorum şu; borçlu hakkında yeddieminliği suistimal dışında bir cezai işlem yapılabilir mi? yatırdığımız vergi ve harçları geri alma imkanımız olur mu?

Öncelikle kendi yorumumu da eklemek istiyorum. icrai satışlarda mülkiyet satış anında geçtiğine göre, yeddiemin olan borçlu, 3. kişinin mallarını satmış veya kaçırmış olduğu için acaba dolandırıcılık gibi bir suçlama ile karşı karşıya kalabilir mi?

harç ve vergilerin geri alınması konusuna gelince, biz alacağımıza mahsuben almasaydık da üçüncü bir şahıs alsaydı, icra müdürlüğüne kesinleşmeden sonra malları bana teslim et dediğinde mallar ortada yoksa üçüncü kişinin herhangi bir kusuru olmadığına göre ödediklerinin kendisine iade edilmesi gerekir diye düşünüyorum.

Tabi, Anadolu'da Adalet Bakanlığı'nın yeddiemin temin etmemesi nedeniyle mağdur olmamızda ayrı bir sorun.

Yapacağınız katkılar için şimdiden teşekkür ediyorum.