Mesajı Okuyun
Old 29-04-2008, 18:14   #1
Av.Filiz Açıkgöz

Varsayılan malulluk aylığı mı -iş göremezlik ödeneği mi

merhabalar. bugün büroma gelen bir vatandaş 2002 yılında sigortasız bir inşaatta çalışırken uğradığı kaza neticesi kalçası ve belini kırdığını koltuk değnekleriyle ancak yürüyebildiğini, işverenin ısrarı üzerine şikayetçi olmadığını, (yardım edecekleri sözü üzerine ), ama yardım etmediklerini, hastane tarafından kendisine % 60 lık çalışma gücü kayıplı bir özürlü raporu verildiğini , 2008 tarihinde ise ssk ya yaptığı şikayet üzerine, ssk nın sorması üzerine hastanenin, "ksekkeler kazaya bağlı dır ağır özürlü hale gelmiştir"
şeklinde rapor verdiğini anlattı. İşverenede maddi manevi tazminatlarını aldığına ilişkin, (almadığı halde kaza şokuyla ) ibraname vermiş. Bu durumda iş kazası sebebiyle maddi manevi tazminat davası açılacak. benim sorum, çalışamadığı halde, kendisine bir maaş bağlatamamış bu şahsa, maluliyet aylığı bağlatabilirmiyim. yoksa geçici işgöremezlik ödeneğimi talep edeceğiz. Maluliyet için gerekli şartları yok. dağınık 45 günlük prim ödemesi var. 2000 girişli.. prim ödemesi isteğe bağlı tamamlatılabilrmi mesela..primlerini tamamlayınca aylık bağlanmasını istesek.. maluliyet ile sürekli işgöremezlik aylık miktarları arasında fark olurmu