Mesajı Okuyun
Old 21-04-2008, 16:47   #6
av.pergamon

[COLOR="Red"][/color]Mimarlık sözleşmeleri birleşik sözleşmeler olarak değerlendirilmektedir(Borçlar Hukuku -Özel Hükümler) : yapının projesinin çizimi istisna sözleşmesini ve projenin uygulanmasının denetlenmesi ise hizmet sözleşmesini kapsamaktadır. Sizin olayınızda yapı denetim ücretini de kapsayan sözleşmede ki ''yapı denetim ücreti '' bu anlamda proje takip bedeli olarak değerlendirilmeli diye düşünüyorum . Yine Mimarlık Tip Sözleşmeleri ; Yapı denetim firmasının ücretinin mimar tarafından ödeneceğini düzenlenmez , mimarın böyle bir görevi yoktur.

Mimarlar odasından vize alınmadan , proje ruhsat için ilgili belediyeye verilemiyor. Mimarlar odası bu vizeyi vermeden önce asgari tarifeye göre ücret belirliyor , harç ödeniyor .Mimar bu asgari bedeli fatura edip bir örneğini mimarlar odasına teslim ediyor.Tüm bu evraklar elinizde vardır diye düşünüyorum .

Bu aşamada mimarın projede kusuru olduğunu varsayar isek :
Mahkemenin tüm bu evraklarla birlikte ,projeyi mimarlardan oluşan bir bilirkişiye tevdi ettirip : uygulanabilir olup olmadığını,kusuru olup olmadığını ve fiyat tenzili gerekip gerekmediğini tesbit ettirmesi gerekirdi ; kaldı ki sizin davanızda aralarında ibralaşma yapılmış . Hakkınızda verilen kararın yanlış olabileceğini düşünüyorum . İbraname olmasa dahi böyle bir sebeble ücret iadesinin söz konusu olamayacağını düşünüyorum .Selamlar