Mesajı Okuyun
Old 17-04-2008, 14:44   #1
Aybüke Kağan

Varsayılan serbest muhasebecinin bu konuyla ne alakası var sayın yargıç?

proje müellifi olan mimarla müteahhit ve mal sahipleri arasında bir sözleşme yapılıyor.Sözleşmede zemin etüdü,mimari proje bedeli,inşaat ruhsat harcı,yapı denetimi hizmet bedeli ve bir takım teknik işler sayılıyor ve toplam 50.000 YTL ödeneceği belirtiliyor.

proje hazırlanıyor tescil yapılıyor tam ruhsat aşamasında binayla ilgili mal sahipleri arasında anlaşmazlık çıkıyor.Mimarın da projeyi bırakmasını istiyorlar.Taraflar biraraya geliyor ve toplam 45.ooo YTL nin mimara ödendiği ve tarafların birbirlerini ibra ettiklerine dair ibraname hazırlanıyor ve imzalıyorlar.

Sonra mal sahibi ben yapı denetim hizmet bedelini ikinci kez ödemek zorunda kaldım.Mimar bunun için benden para aldı diye dava açtı.Ben mimar vekili olarak tarafların birbirini ibra ettiğini belirttim ve ayrıca sözleşmede geçen yapı denetim hizmet bedelinin yapı denetim şirketine ödenmesi gereken parayı ifade etmediğini ve zaten mal sahibinin yapı denetim şirketiyle bizzat sözleşme yaparak parayı da bizzat yatırması gerektiğini mimarın yapı denetim yönetmeliğine göre zaten böyle bir şey yapamayacağını beyan ettim.Ayrıca sözleşmedeki yapı denetim hizmet bedelinin mimarın inşaat aşamasındaki yapıyı denetlemesi için ödenmesi gereken meblağı ifade ettiğini bunun da MİMARLAR ODASINA müzekkere yazılarak sorulmasını talep ettim.Ayrıca sözleşme teknik bir sözleşme olduğu için teknik bilirkişiden rapor alınmasını istedim.Kaldı ki 50.000 üzerinden anlaşmış 45.000 üzerinden ibralaşmışlardır.Yani yapı denetimi yapılmadığı için bu bedel ibrada mahsup edilmiştir.Mahkeme bu talebimi de reddetti.

Dosyayı bilirkişi olarak serbest muhasebeciye gönderdi.Serbest muhasebecinin düzenlediği bilirkişi raporuna dayanarak davayı kabul etti.Serbest muhasebeci,ibranamede 45.000YTL ödendiği anlaşılmıştır ve kalemler tek tek belirtilmediğinden takdir yüce mahkemeye aittir demiş.

Şimdi, kararı temyiz edeceğim.En çok hangi konular üzerinde durmam gerekir?Bence yerel mahkemenin kararı kesinlikle bozulmalı.Böyle bir karar,mal sahibinin ben projeyi bu mimardan aldım,başka mimara götürdüm.O da benden para aldı diye yeni mimara ödediği parayı da önceki mimardan istemesi sonucunu doğurur.O zaman ibranamenin hükmü ne?