Mesajı Okuyun
Old 16-04-2008, 16:02   #2
Av.Nesrin

Alıntı:

Madde 168 — A) Bu Kanunun geçici maddelerindeki düzenlemeler hariç olmak üzere, 18.6.1999 tarihli ve 4389 sayılı Bankalar Kanunu ile ek ve değişiklikleri yürürlükten kaldırılmıştır.

Geçici Madde 11 — Bu Kanunun yayımı tarihinden önce, 26.12.2003 tarihine kadar temettü hariç ortaklık hakları ile yönetim ve denetimi Fona intikal eden ve/veya bankacılık işlemleri yapma ve mevduat kabul etme izin ve yetkileri ilişkili Bakan, Bakanlar Kurulu veya Kurul tarafından kaldırılarak tasfiyeleri Fon eliyle yürütülen veya Fon tarafından tasfiye işlemleri başlatılan bankalar hakkında başlatılan işlemler sonuçlanıncaya ve her türlü Fon alacakları tahsil edilinceye kadar bu Kanunla yürürlükten kaldırılan 4389 sayılı Kanunun 14, 15, 15/a, 16, 17, 17/a ve 18 inci maddeleri, ek 1, 2, 3, 4, 5 ve 6 ncı maddeleri ile geçici 4 üncü maddesi hükümlerinin uygulanmasına devam edilir.

Bu Kanunun yayımı tarihinden önce haklarında bu Kanunla yürürlükten kaldırılan 4389 sayılı Kanun gereği mal bildiriminde bulunması gerekenlerin, bildirimde belirtmedikleri veya gerçeğe aykırı olarak bildirdikleri her türlü taşınır ve taşınmaz mal, hak ve alacak ile gelir ve harcamalar da haksız mal edinme hükümlerine tâbidir. Haksız mal edinmediğini ispat edene bu hüküm uygulanmaz.

Bu Kanunun yayımı tarihinden önce mülga 3182 sayılı Bankalar Kanununun 64 ve 65 inci maddeleri ile bu Kanunla yürürlükten kaldırılan 4389 sayılı Bankalar Kanununun 14 üncü maddesi uyarınca işlem yapılan bankalar ile tasfiyeye tâbi tutulan veya tasfiye işlemi başlatılan bankalar hakkında bu Kanunla yürürlükten kaldırılan 4389 sayılı Kanunun 14 üncü maddesinin (5) ve (6) numaralı fıkraları hükümlerinin uygulanmasına devam edilir.

Mülga 4389 sy.yasaya programım yetersiz olmasından kaynaklı zannedersem ulaşamadım.

Ayrıca 5020 sy. bir kanuna da ulaşamadığım gibi Bankacılık Kanunu 5411 Sayılıdır.

Yine
Alıntı:
Ancak Ortaca İcra Dairesi, itirazımızı BANKALAR KANUNU md.15-9/e 'ye gore REDDETMİŞ.
yürülükteki bankacılık kanunu 5411 m.15 tek fıkra olarak düzenlenmiş bulunup 9/e yoktur.

Belki konuyu açıklığa kavuşturusanız size tez bağlamında çalışma yapmak isterim. Zira artık içimden PES! demek geçiyor.

Yukarıdaki düzenlemelerden birşey bulamazsak bile ben sizin yerinizde olsam hemen bir menfi tespit ile haksız fiilden kaynaklı, maddi ve manevi tazminat davası açar, bu davada da yine (araştırmak lazım ama)bankanın haksız çıkması karşısında zedelenen ticari itibarınız için trajı yüksek gazetelerde özür diletmesini talep ederdim. Gönül isterdi.

Belirttiğim gibi konulara açıklık getirirseniz ben de daha fazla araştırma yapmak isterim.