Mesajı Okuyun
Old 15-04-2008, 20:25   #2
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın Katılımcı,

Şiddetten korunmak için aile mahkemesi yargıcına başvurarak eşiniz hakkında önlem alınmasını isteyebilirsiniz. Bu kapsamda ortak konuttan uzaklaştırılabilir ve konut sizin barınmanıza özgülenir, ayrıca tedbir nafakası bağlanabilir.

Kötü muamele ve şiddetli geçimsizliğe dayanarak dava açma hakkına sahipsiniz.

Boşanmak istemiyorsanız kendisi ağır kusurlu olduğu için dava açtığı takdirde itiraz edebilirsiniz, bu takdirde davası reddedilir.

Ayrıca boşanma davasını siz veya eşiniz açtığı takdirde dava süresince ortak konutun size özgülenmesini ve dava süresince tedbir nafakası bağlanmasını isteyebilirsiniz.
Yine boşanma davası açarsanız gördüğünüz şiddet nedeniyle manevi tazminat ve boşanma nedeniyle maddi olarak zarara uğrayacağınız için maddi tazminat isteyebilirsiniz, yoksulluk nafakasına karar verilmesini isteyebilirsiniz. Çocuklarınız varsa velayetin verilmesini ve iştirak nafakası bağlanmasını isteyebilirsiniz.

Aile konutu eğer eşiniz adına tapuda kayıtlı ise sizin rızanız olmadan devrini engellemek için tapu müdürlüğüne giderek aile konutu şerhinin düşülmesini isteyebilirsiniz. Bu takdirde rızanız dışında yapılacak devirler, kurulacak rehinler geçersiz olur.

Boşanma gerçekleşirse mal rejiminin tasfiyesi davası açarak 2002'den sonra edinilen mallardaki katılma alacağınızı isteyebilirsiniz.

Haklarınızı güvenle kullanabilmek için bir avukattan yardım almanızı, mali gücünüz elverişli değilse bulunduğunuz ildeki baronun adli yardım veya varsa kadın hakları merkezine başvurmanızı öneriyorum.