Mesajı Okuyun
Old 11-04-2008, 09:46   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın konuk; ceza yargılaması hukuk yargılamasına benzemez.

Hukuk davalarında gösterdiğiniz tanığın dinlenmesinden feragat edebilirsiniz.Ama ceza yargılamasında siz, ben dinlenilmesini istemiyorum artık arkadaşım olan tanığın deseniz bile gerek mahkeme yargıcı, gerekse savcı bu tanığın dinlenmesini gerekli gördüğü taktirde dinleyecektir.

Tanık kendi rızası ile gelmez ise, kolluk zoruyla getirilir. Ama mahkeme olayın aydınlatılmasında tanık ifadesini gerekli görürse mutlaka dinleyecektir.

Sizin "ben bu tanığın dinlenilmesini istemiyorum" şeklindeki beyanınızın BAĞLAYICILIĞI yoktur.

Hazırlık soruşturmasında lehinize ifade vermiş olan kişinin, daha sonra sizin aleyhinize ifade vereceğim demesi sadece sizi sıkıntıya sokmaz, ayrıca tanığı da sıkıntıya sokacaktır diye bir dip not da ekleyelim.
İfadesindeki tezat yalan yere tanıklık, mahkemeyi yanıltmak, yanlış bilgi vermek gibi çeşitli suç öğeleri de taşıyabilir.Tanık kendisine zarar da verebilir.

Bir diğer hususta yine, tanığın bu şekilde sizi tehdit etmesi ayrıca bir suç oluşturmaktadır.Konu ile ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı'na şikayette bulunabilirsiniz. İddianızın ispatı açısından ayrıca tanığınızın bulunması iyi olur.

Ayrıca bir küçük hatırlatma; bu ceza davası ileride açmak zorunda kalacağınız ya da açabileceğiniz ya da aleyhinize açılacak boşanma davasına da delil oluşturacaktır.

Mevcut durumunuzun ve hareket ihtimallerinizin değerlendirmesini mutlaka bir meslektaşımızdan hukuki yardım alarak yapmanızda fayda vardır.

Maddi sıkıntı yaşıyor iseniz bulunduğunuz ilin Barosunca size avukat tayin edilecektir.

Saygılarımla.