Mesajı Okuyun
Old 09-04-2008, 20:35   #36
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan Av. Hatun Olguner
Müvekkilim eşini çok sevmektedir dediğimde,karşı taraf vekili,o elmayı seviyor diye elma da onu sevmek zorunda mı diye sordu

Güzel soru Gerçi sevmek/sevmemek kıstasının TMK boşanma nedenleri arasında yer almayışı (bu da tuhaf ama böyle) gözetildiğinde, sizin yanıtınız da, meslektaşınızın yanıtı da dava ve hatta konu dışı kalmakta, ama yine de yasayı uygulamakla mükellef yargıcın dahi bu diyaloğa gülümsemesi, bu kavramın evlilik öncesinde olduğu kadar, boşanma esnasında da gözetilmesi gerektiğini anımsatıyor olmalı.

Alıntı:
Yazan Av. Hatun Olguner
- bu durumlarda eski ve yeni TCK düzenlemeleri ışığında konuyu etraflıca ele almak çok faydalı oldu. Elimde konuya ilişkin bir ağır ceza davası olduğu için epey etraflıca araştırmış olduğum halde bu kadar çok çeşitli bakış açısı,yorum ve kaynak,karara rastlamamıştım ve bu tartışma vesilesiyle lehe olan eski-yeni yasa tartışmasını,geçen ay yaptığım savunmada yalnız ceza miktarına göre düşünmüşken bugün katıldığım bu tartışma nedeniyle yeniden araştırdım ve suçun unsurları itibariyle yeni yasanın ZARAR unsurunu suç unsuru olarak kabul etmekle avukatlar yönünden bu suçun zarar koşuluna bağlanmış olduğunu ve böylece yeni yasanın lehe olduğunu farkettim. Değişik açılardan ve ihtimallerden hareketle konu tartışılarak zengin bir kaynağa dönüşmüş oldu..

Katkılarınız için, teşekkür ederiz.