Mesajı Okuyun
Old 09-04-2008, 18:31   #1
uye23620

Varsayılan Çek, Ciranta Yetkili Hamil, Yetkili İcra

Şimdiden cevaplarını esigemeyen meslektaşlarıma şükranlarımı sunuyorum.. Acil olmasından kastım yarın takibi açmam gerektiğidir. Hassasiyet göstereceğinize inanıyorum.Olayım şu (x) isimli şirkete ait hamiline yazılı çek ilk önce Turan isimli şahıs tarafından ciro ediliyor, daha sonra Hakan onun ardından Hasan isimli şahıs tarfından ciro ediliyor. daha sonrada Ahmet isimli şahışın eline geçiyor, ahmet bu çeki süresinde bankaya ibraz ediyor tabi karşılığı yok, bir borcundan dolayı da müvekkilime veriyor. Burda bir ayrıntı ise çeki müvekkilime verirken önce ciro ediyor, daha sonrada cirosunun üstüne çizgi çekmek suretiyle karalıyor. benim müvekkillerde çeki alıyor.. çeki ibraz eden ahmet, çekin şu andaki hamili müvekkillerim, sorularım şunlar..

1. bu çekin keşide yeri istanbul, müvekkilerim ve bende rizedeyiz. burda icraya koymamız mümkünmü (cirantalardan birinin ikametgahı rize olması münasebetiyle)
2. Kambiyo senetlerine mahsus takipte bulunmamızda bir sorun olurmu?
3. sadece cirantalardan hakana takip yapabilirmiyiz (rizede gayri menkulleri olması sebebiyle)
4. Ahmetin ismini karalamasının bir sonucu olabilirmi (elimizde isim karalanmadan önceki halinde çekin fotokopisi var)
5. en kısa zamanda sonuç almam için ne tavsiye edersiniz.