Mesajı Okuyun
Old 09-04-2008, 13:58   #2
halit pamuk

a) İdari dava açmadan önce, iptalini istenecek idari işlem doğru tespit edilmelidir. Uygulamada fiilen yapılan ile hukuken yapılan birbirinden farklı olabilir. Ki çoğu zaman da farklıdır.

Olayınıza dönersek, burada 21.03.2008 tarihli "yeniden yapılandırma" dediğiniz şey bir görev dağılımı ise ve hastane yönetiminin aldığı bir karar neticesinde idari işleme dönüşerek tarafınıza tebliğ edilmiş ya da ilan edilerek ya da edilmeyerek uygulamaya geçilmiş bir işlem ise;

bu işlemin iptalini 21 marttan itibaren başlayacak 60 gün sürede isteyebilirsiniz.

Yapılan bu görev dağılımı iptal edilirse mahkeme gerekçesine göre yeniden bir işlem tesis edilecektir, diye düşünüyorum.

Çünkü yeniden yapılandırma denilen idari işlem, müvekkilinizi eski görevinden alarak(hatta almasa bile) yeni bir görevlendirme yapmıştır. Bu da idari işlem yapılmış ve uygulanmış demek. En geç uygulama tarihinden itibaren 60 gün içinde de bu işlemi iptalini talep etmeniz gerekecektir, diye düşünüyorum.

örneğin şu şekilde bir dava açılabilir. Ç. Devlet Hastanesi Başhekimliğinin 21.03.2008 TARİHLİ ..2008/15 sayılı kararla Müvekkilimin başhemşire yardımcılığı görevinden alınarak ortopedi kliniğine hemşire olarak atanması işleminin iptali ile,

ya da fiili bir uygulama varsa,

Müvekkilimin Ç. Devlet hastanesi Başhekimliğince 21.03.2008 tarihinde Başhemşire yardımcılığı görevinden alınarak, Kardiyoloji servisine servis hemşiresi olarak atanması işleminin iptali ile,...

b) Bu davayı İl Sağlık Müdürlüğüne karşı (temsilen Valiliğe) açılması gerektiğini düşünüyorum. Zaten yanlış olsa bile idari yargı da mahkemeler,davayı husumetten reddetmez, resen doğru hasıma davayı yönlendirirler.