Mesajı Okuyun
Old 07-04-2008, 09:16   #12
av.cemile

Benim bir tanıdığımın başına gelen şuydu:Sözleşme süresi sona ermiş,kiracı sözleşme sona ermeden bir süre önce kirayı da ödemeden ,bir tane eski masa bırakarak dükkanı boşaltmış ve gitmiş.Kısaca kiracı gitmiş ve süre de bitmişti.Ben de mecurun boşaltıldığını tanıdığıma haber veren yönetici ve muhtarın şahitliğinde sözleşme süresinin bittiğini ve adamın da bu süre bitmeden bir süre önce dükkanı boşalttığının tespitini sulh hukuk mahkemesinden yaptırabilirsiniz demiştim.Tanıdığımın acelesi de vardı ve ben mevcut durumun tespitine yardımcı olmak istemiştim.Çünkü sözleşmeyi uzatma niyeti olsa kiracının, boşaltıp gitmezdi. Olsa idi de zaten tanıdığım buna müsade etmeyecek ve süren bitti çık diye ihtar yolayacaktı. Sözleşme süresini uzatma niyeti yoktu.Galiba tespit yaptırdılar,tespit kararını eski kiracıya gönderdiler, sorun çıkarmamış kabullenmişti.Çünkü ikisinin de sözleşmeyi uzatma iradesinin olmadığı ortada idi.Bana bu durumun nasıl tespit edileceği sorulmuştu.Ben de söylemiştim. İlk bu başlığı açan Av.Ferda Aydın da "tespit yaptırsam daha pratik olmaz mı?" deyince ben de neden olmasın deyivermiştim, ama iki olay tamamı ile farklı imiş sonra anladım. Şimdi düşünüyorum da süre bitmemişse dediğiniz sorunlar çıkabilir.Dikkatli olmak lazım. Bu arada kiralayanın çok mağdur olduğu da bir gerçek bu ve benzeri durumlarda. Düzenlemeler hakkaniyete de uygun olmalı aslında.Kiracıyı korumak adına kiralayanın mağdruiyeti, borcunu ödemeyen kiracının tahliyesinin uzun zaman alması kiralayanları isyan ettirecek noktalara varmaktadır. Bizlerin de pratik çözümler üretmek adına iş yaparken dikkatli olmamız gerektiğini bir kez daha anladım.Teşekkür ederim.