Mesajı Okuyun
Old 02-04-2008, 10:41   #14
serhatçetin

Sayın Justice is lost,
Ben Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi son sınıf ögrencisiyim. Bu yıl okulda 5. senemi geçiriyorum ve İstanbul'da bir hukuk bürosunda çalışıyorum. Upper Advanced seviyede İngilizce'm var. Bilhassa Ceza ve Ticaret Hukuku alanlarında kendimi başarılı buluyorum.İcra işlemlerine dair sıkıntı çektiğim hiçbir konu yok , özel hukukun her alanında, bir yıllık çalışma hayatıma oranla azımsanmayacak sayıda dilekçem adliye arşivlerinde çoktan yerini aldı vs vs...
Peki bunlar ne işe yarıyor?
Üstad'a saygımız sonsuz ancak asıl önemli olan şahsın okulunu 4 yılda bitirmesi değil sahip olduğu vasıflardır. Bizim ülkemizde stajyer avukat ancak haciz avukatı olarak yorumlanmakta. Hatta bir çok yerde fotokopi çektirip, çay demletmek, "AYAK İŞİ " diye tabir edilen işler için alınmakta. Ayda 300-400 YTL maaşa da çalışıyor nasıl olsa??? Hiçbir stajyer çay demlerken ingilizce kullanmaz , fotokopi makinasındaki İngilizce'yi de normal orta zekaya sahip herkes çözebilir. Yabancı dile sahip olanlar da yabancı dillerini ancak ve ancak bahsettiğiniz altyazılı filmlerde kullanmakta zaten.Yabancı dil şartı koyan her 3 büronun 2si tarihinde yabancı dil gerektiren dava almamış. Stajyer aramakla "evlenilecek kız aramak" arasında fark vardır. Stajyerlerin hakettikleri saygıyı görmesi temennisiyle...