Mesajı Okuyun
Old 26-03-2008, 12:01   #37
Av.Nesrin

Muhittin Bey ve sizin vasıtanızla bu konuya vakit ayırıp bilgisini ve tecrübesini paylaşan tüm meslektaşlarıma ;

Öncelikle yarattığımız karışıklıktan dolayı tekrar özürlerimi sunar,tüm katkılarınız için canı gönülden teşekkür ederim.

Konuya cevap verirken sanal bir ortam olmasına rağmen gösterdiğim sorumsuzluk yüzünden yalnızca kendime, biraz da arkadaşıma kızmıştım.Yazdıklarımı tekrar okuduğumda sizlere yansıttığım bir gerginlik göremedim ancak bu vesileyle kalplerinizi kırmışsam çok üzgünüm,nasıl telafi ederim bilmiyorum.Ekran başında mesleki dayanışma için vakit ve emeğini sarfeden meslektaşlarıma teşekkürlerimden başka yöneltebileceğim (yanlış algılamalar harici) hiçbir beklenti ve talebim olamaz.Ben siteyle karşılaştığımda burasının 10 tane Hukuk fakültesine ve diplomaya bedel değerde bir yer olduğunu farkettim.

Belirttiğiniz gibi staj dönemi veya bir başka avukatın yanında çalışma ile 4 yıllık dönemde öğrenemediğim bilgi ve tecrübelere bu sitede birkaç ay içinde sahip oldum.O nedenle bu sitenin varlığı, yönetici ve üyeleri benim için bir hazine.Burada paylaşılan ve belki de asıl ihtiyacımız olan özellikle yeni avukatlar için bilgiden ziyade duruş davranış şekilleri, usul ve tecrübe.Evet zaten okuldan mezun olup, stajı bitirdiğimizden beri ve hatta mesleğe fiilen başladığımızdan beri en önemli ve yegane ihtiyacımız bence meslek içi eğitim.Karşımıza gelenin ne olduğunu kısa sürede anlayabilmek, açacağımız davanın tüm celselerini tıpkı bir satranç oyunu gibi kestirebilmek,hamlelere hazır olmak, müvekkilden para isteyebilmek ve müvekkille ? diyaloğ.

Bana öyle geliyor ki sizler gibi tecrübeli hukukçuların ağzından çıkan her bilgi yeni avukatların özellikle benim için bulunmaz değerde.Hukuki bilgi haricinde bu yönlerde verilen her bilgi yapılan her uyarıya ihtiyacımız var. Bu konuda tavsiyeleriniz çok değerli.Avukatlık bir bütün kanun bilmek yetmiyor, iyi dilekçe yazmak yetmiyor, müvekkillerle iyi bir ilişki kurmak yetmiyor hepsi birden aynı anda ve dozu iyi ayarlanmış olmalı.

Biraz uzattım galiba ama kendi adıma tavsiyeleriniz ve uyarılarınızın bundan sonra da devam etmesini dilerim.Tüm olumlu yaklaşımlarınız ve iltifatlarınız için teşekkür ederim. Sulhi Hocayı ben de çok severim, ondan ders alırken hiçbir dersini kaçırmazdım.Söylediğiniz şey çok doğru.Öğrencilerin sordukları tüm soruları dikkatlice dinleyip düşündükten sonra cevap verirdi.Ben ceza hukukçusu olmak istemiştim.Ama avukatlığa başladıktan sonraki süreçte olumsuz deneyimler(başkalarına ait), duyum ve bilgilerimle özellikle bu ülkede çok tehlikeli bir alan olduğunu düşündüm.Ama hala da düşünüyorum ceza hukukunu aklımdan çıkaramadım.Sözleriniz bana cesaret verdi yeniden.

Size ve tüm meslektaşlarıma paylaşımları için sonsuz teşekkürler.Umarım istemeyerek(ve hala görmeyerek) te olsa kimseyi kırmadım.İyi çalışmalar diliyorum.