Mesajı Okuyun
Old 26-03-2008, 00:23   #1
sdundar003

Karar Kooperatif Yöneticisinin işlemiş faizden sorumluluğu varmıdır ???

Herkese iyi çalışmalar;
Müvekkillerim bir sulama kooperatifinin yöneticileriydiler. Bunlar yönetimi devraldıklarında kendilerinden de önceki yönetimin faizyle birlikte sabitlenmiş ve taksitlendirilmiş borçlarını öderler. Fakat taksitlendirilmiş bu borcu öderken kendi dönemlerinde gelen elektrik borçlarında da ödenmeyezler.Bu borçlarıda gecikme zammıyla birlikte bir kısmını öderler. Fakat bu borçları bitmeden görev süreleri dolar, seçim yapılır ve müvekkillerim seçilmez.
Yeni gelen yönetimde siyasidirler ve bakanlıktan denetmen/kontrolör isterler.Gelen kontrol raporunda geçmiş her iki yönetim kurulu üyelerinin ödenmeyen faturalardan dolayı işlemiş ve kooperatif kasasından ödenmiş olan faizden sorumlu olduklarını, bunun genel kurulca ibra edilmesi halinde sorumluluktan kurtulacaklarını bildiren bir rapor tanzim eder.Bunun üzerine olağan genel kurul toplantısı yapılır ve müvekkiller ve eski yönetim ibra edilmezler. Bunun için zamanın da koop.'çe ödenmiş olan faiz rücüen yasal faizye birlikte müvekkilerimden talep olunmaktadır. Bunun için rücuen alacak davası açıldı.
Sorularım: 1- Kooperatifi denetleyen kontrolün zikrettiğim şekilde yönlendirme yetkisi varmıdır ?
2- Kooperatif yöneticilerinin elinde olmayan sebeplerle ödenemeyen borçların faizlerinden sorumlu olmaları mümkün mü ?
Yardım ve görüşlerinizi bekliyorum....