Mesajı Okuyun
Old 25-03-2008, 14:20   #33
Av. Hatun Olguner

Nesrin Hanım ;

Yazılanların toplamı,sakin sakin düşünüldüğünde,savunmaya yarar bilgiler ve içtihatların eklendiği de nazara alındığında,amacın size veya dava sahibi arkadaşa yönelik bir suçlama amacı taşımadığı,genel düşünceler olduğu rahatlıkla anlaşılabilir.Zaten burada yapılmak istenen tek bir soruya ve olaya yanıt vermek değil,bir soru vesilesiyle genel hukuki çizgiyi,konuya ait genel bakış açısını,derli toplu bir şekilde ve benzer tüm konulara faydalı olabilecek bir kaynak olmak üzere aktarma gayreti.
Sizin veya diğer arkadaşın hedef alınması gibi bir amaç olamaz,mümkün mü ? Aslolan iyiniyettir. Mesajda alternatifli tüm durumlar,hukuki objektivite kapsamında işlendi. Hatta konuyu çok genişleterek,adam öldürmeye teşebbüsle ilgili yeni ve eski uygulamaları karşılaştırmak üzere birarada yazdım. Yazmaktaki amaç mesleki dayanışma ve bilgi paylaşımıdır : Oturup dakikalarca,saatlerce neden yazalım ki ? Suçlamak,iğnelemek,hakaret etmek gibi hastalıklı duygularımız mı var ? Aslında algılar da daha pozitif olsa,bu çıkarım yerine gecikmiş bir teşekkür yeterdi. Ama tabii sonuç önemli : Sizin algınızda bir kırılma olmuş :
Samimi olduğuna inanıyorum. Yersiz ve gereksiz bir alınma,ama madem alınmışsınız,tüm kalbimle özür dilerim. Hayatta yapmak isteyeceğim ve yapabileceğim en son şey bir insanın kalbini kırmak. Çok çirkin bir davranış,sakınırım,sakınalım. Ama haklı olduğunuz bir yön var : Açıklamalar ve yazılar o kadar objektif ve didaktik ki,ardındaki iyiniyetli yardımlaşma duygusunu anlamak zor olabiliyor; ama ben hiçkimseyi yanlış anlamıyorum... Çünkü hiçkimsenin özellikle beni kırmak için çabalayacağına inanmıyorum. Mesela Muhittin Köylüoğlu"nun bana yaptığı bir kamu ajanlığı ithafı -- bu meslektaşımızın mesajlarından anlaşılan kalitesi ve iyiniyeti,samimiyeti-- karşısında beni sadece düşündürdü ve biraz güldürdü,ona bir espri de hazırladım :

" İçimdeki haini bir mesajdan keşfeden;içimdeki insanı ise 1 yıldır anlayamayan Muhittin Bey"e de
daha isabetli anlamalar" dileyecektim. Vesile olduğunuz için teşekkür ederim. Bu konuda da işbölümü yapalım : Anlayan ben olayım,anlaşılan siz... Ne yapalım.