Mesajı Okuyun
Old 25-03-2008, 12:42   #30
Av.Nesrin

Arkadaşlar herkese iyi günler;

Mesajı yanıtlayan tüm arkadaşlara da saygılar.Öncelikle bir hususu açıklamam gerekir ki; yaklaşık iki aydır siteye hiç giriş yapmadım sağlık sorunlarım ve büro açma çalışmalarım nedeniyle.
Sitemiz de üyesi bir arkadaşımın benden bir ricası olmuştu.Ben de ilgilenemediğim için üye kullanıcı ismimi ve şifremi ona verdim o da bu forumdaki soruyu sizlere yöneltmiş, ancak daha sonra şifreyi kaybettiğinden foruma dönüp cevap verememiş.Konuyu ve yazılanları birkaç gün önce okudum.Çok önyargılı birkaç yaklaşım dışında yardımlarınız için teşekkür ederim. Arkadaşımın evet ceza hukuku konusunda tecrübesiz olmasının dışında başkaca bir kötüniyeti hukuku somut duruma uydurma çabası ve hele ki gerçeği kendisi bildiği halde hukukun arkasından dolaşıp mahkemeyi yanıltmaya çalışma teşebbüsü dahi söz konusu değildir.Galiba biraz gerginim ve kelimeleri yine de düzenli seçemiyorum.Konuyu bana gönderdiği metni aşağıya alıyorum.

Mrb Nesrin. THS'de kendi adıma bu konuyu açamadım bazı sebeplerle, senden
ricam aşağıdaki olayı sitede açman. Ben ordan takip ederim.

Sabah saat 9 sularında dışardan evine gelirken dairesinden tanımadığı bir
adamın çıktığını görerek kendini kaybettiği iddiasıyla, merdiven boşluğunda
odun çuvallarının üstünde bulunan balta(naçak) ile karısının kafa bölgesine
rastgele hareketlerle vurmuş, sonrada kendisi polisi arayarak suçu itiraf
etmiştir.Genel adli muayene raporuna göre; 'yaralanması basit tıbbi müdahale
ile giderilemez, hayati tehlike oluşturacak nitelikte kırıklara neden olmuş,
yaşamsal fonksiyonları 6/6(ağır) derecede etkilenmiştir'. Dosya adam
öldürmeye teşebbüsten (TCK.82/1-d, 35) açıldı.
1- Bu olayda nasıl bir savunma yapılabilir? Sanık aşırı kıskançlığı ve
şüpheciliği olan biri. İddiasına göre birileri tarafından sürekli takip
edilmekte, eşi baldızıyla bir olup kendisini ortadan kaldırma gayreti
içindedir ve kendisini aldatmaktadır. Bu iddialardan da anlaşılacağı üzere
psikolojik sorunları olduğu belli. sanık 60 yaşında ve daha önce de 3
evlilik yapmış, o eşleri zamanında da bu ruh hali mevcut imiş. Bu durumun
cezaya etkisi nasıl olur ve savunmada bu durum nasıl değerlendirilmelidir?
2- Duruşmalada nelere daha çok dikkat etmek gerekir. Müştekinin ve
tanıklarının karşı yönde beyanları karşısında ne yapmak gerekir?
3- Haksız tahrih hükümleri uygulanabilir mi? Özellikle ceza davalarında
tecrübeli meslekdaşların sanığın lehine savunma için, uygulamaya ve usule
ilişkin deneyimlerini paylaşmaları rica olunur.

Şeklinde idi ve görüleceği üzere sanığın doğruyu söyleyip söylemediğinden kendisi de emin değildir ve ne yapması gerektiğini kestirememektedir.
Kanaatimce;
Bu arada şu hususları da açıklamam gerekir ki hukukun en tutarsız ve çözümsüz alanıdır ceza hukuku. Bir insanın belki çekirdek haklara saldırı şeklindeki suç diye tarif ettiğimiz derecede ağır suçları işleyebilmesi bence direk tıbbi müdahaleyi gerektiri.Bu tür suçların cezası olacaksa eğer psikolojik tedavi olmalı.Ben ceza hukukundan korkarım sanığın yalan söylemesinden, mağdurun hakkında kalmaktan yargılamanın adil olmamasından ve nihayet gerçeğe ulaşılamamış olmaktan hakkın yerini hiçbir zaman ve hiçbir hukuk sisteminde bulamamasından korkarım.Büromu yeni açtığım halde Cmuk müdafiiliği bile almıyorum sırf bu nedenlerle.

Ancak hukuk sistemleri artık 'adil yargılanma hakkıyla 'ilgileniyor.Çok uzun ve yorucu süreçlerin ardından ve suçlunun da özellikle de onun savunmaya ihtiyacı vardır.Yaptığımız her işi yapmış olmak değil layıkıyla yapmış olmak avukat olarak bizleri ve hukuku iyi bir yerlere getirir. Tecrübesiz olmamız öğrenmeye çalışmamızın da en yegane vurucu noktasıdır ki ,bence biliyorum demeye başladığımız anda tehlike de başlamıştır. Her insan farklıdır, her dosya farklıdır. Yardımlarınız ve katkılarınız için teşekkürler. Kullanıcı adım ve şifremi başkasına kullandırdığım için eğer üyeliğim iptal olmazsa görüşmek üzere.