Mesajı Okuyun
Old 12-03-2008, 23:16   #1
Av.Beyhan

Varsayılan Tebliğ edilemeyen ödeme emrinin haricen tebliği

Merhaba;
Müvekkilim aleyhine başlatılan icra takibinde ödeme emri müvekkilimin adres değişikliği nedeni ile tebliğ edilememiştir. Bu aşamada dosyadan haberdar olan olan müvekkil icra dairesine giderek ödeme emrini tebellüğ etmiştir.Süresi içerisinde merciide imza itirazı yapıldı ve icra dosyasına mal beyanı dilekçesi verildi.
Ancak müvekkilin ödeme emrini tebliğ tarihi dosyaya işlenmemiş. Hatta daha önce bila tebliğ dönen zarfın içerisinde gönderilen ödeme emri dahi durmakta. Zannedersem müvekkile ödeme emrinden bir fotokopi verdiler ve yoğunluktan dosyaya işlemeyi unuttular.
Ancak mal beyanı dilekçesi dosyaya işlenmiş ve bu dilekçede tebliğ tarihi yazılı.
Merciideki duruşmada hakim, (alacaklı-davalı taraf yoktu) tebligat tarihinin yazılı olmaması nedeni ile davanın süresinde açılıp açılmadığı yönünden, icra dosyasındaki tebligat akibetini araştırmamı istedi.
Resmi kanallardan yapılmayan tebligatın akibetini araştırmam olanak dışı.Kazancı yayınlarından yargıtay kararlarını taradım. Hepsi de "" usulsüz tebligatda borçlunun beyan ettiği tarihin tebliğ tarihi sayılacağı "" yönünde. Benim olayıma uyan bir karar bulamadım.
Bu konuda bigi ve deneyimi olan arkadaşlarım paylaşırsa sevinirim.
Teşekkürler ve iyi çalışmalar.