Mesajı Okuyun
Old 12-03-2008, 17:26   #26
Av. Hatun Olguner

Muhittin Bey ;

Tartışmanın bir amacı mı vardı? Amaç herkesin kişisel mesleki duyarlılıklarını ve ilkeleri nasıl uyguladığıni bir iki örnekle anlatmasıydı. Adama öldürmeye teşebbüs ile ilgili bir davada,ben baştan suç vasfının kararla tayin edileceğini.,karar aşamasından önce tahliye beklemediğimi,ancak karar ile birlikte tahliye beklenebileceğini,yaralama vasfı verilirse yatılan sürenin zaten yaralama suçunun cezasına mahsup edileceğini,adam öldürmeye teşebbüs vasfı verilirse de tahliye dahi çıkmayacağını normal hukuki süreci baştan anlattım ve bana bu konuda baskı yapmamalarını istedim.
Kabul ettiler ve ama ilk celseden sonra,sızlanmalar.sizin de tahmin edebileceğiniz baskılar dayanılmaz boyutlara ulaştı,adliye içinde ailenin bütün fertleri ile merdivenlerde,çeşitli kişilerle tavassut çalışmaları içinde gördükçe eziliyor,uyarıyor,ama bir türlü bu davranışlardan vazgeçmiyorlardı. Ankaradan gelen "hakime rica etmem emir veririm,dosya numarasını ver" telefonu da bardağı taşırdı ve vekaletten çekilme dilekçemi sebebi ile birlikte verdim. Şimdi hatırladım,gazete muhabiri bir bayan da büroma gelerek bu davaya yardımcı olmak için aile ile anlaştığını,bana da yardım etmek üzere göreve hazır olduğunu,C.Savcılarını,tüm adliye erkanını etkileyecek güce sahip olduğunu ve başkaca işlerimde de aynı yardımı yapabileceğini,söyleyerek dosyaya hükmetme
yetkisini aileden aldığını bildirdi. Daha hatırlamadığım nice baskı.onur kırıcı davranış... İşte bu davranışları vekaletten çekilme sebebi olarak yazdım,umarım bu kadar bir onur mücadelemi mazur görürsünüz.Buna da kamu ajanlığı diyebilirsiniz. Ama dikkatimden kaçmayan bir yön var : Tartışmanın asıl amacı olan,farklı düşüncelerin,birbirini anlamak ve tamamlamak üzere de karşılıklı ortaya konması sonucu,herkesin söylediklerinin içindeki doğrulardan ve aslolanın iyiniyet olmasından hareketle ortak bir yorum yapmak ve işte,iki farklı doğrunun toplamı diye teslim etmekten özellikle kaçındığınız. Sorulan veya ortaya atılan,kişiliğime sataşma da teşkil eden yönleri bulunan her konuya,tamamen ahlaka ve hukuka,yasalara dayalı argümanlarla verdiğim tutarlı ve haklı yanıtlardan sonra,verilen yanıtın haklılığı gözardı edilerek,hemen onu değerden düşürecek ve konuyu saptırmaya da yönelen başkaca argümanlarla karşılık verilmesi. Oysa ki karşımdaki insanın kişiliğini hedef almayan ve bana yapılan sataşmayı dahi dikkate almadan,düzeyi korumaya ve tartışmayı hukuki mecradan çıkarmamaya yönelik sağduyulu tutumumu sürdürdüm. Sizin kendi adınıza tartışmaya son verirken de,haklı yönleri ile size yaptığım açıklamalardaki haklılığa değinmeden kamu ajanlığı tehlikesini ana fikir olarak korumaya çalışmanız bence hoş olmadı.Zira ajanlık ahlaksız bir görevdir.Muhbirlik te aynı kefededir. Ama suçu işlediğini bildiği bir sanığın suçu inkar ederek yalan deliller ortaya koymasına dayalı hukuki yardımı kabul etmeyen ve doğruyu söyleyerek hukuki savunma yolları ile yardımcı olabileceğini baştan bildirerek anlaşma teklif eden ve bu teklifinin kabul edilmesi halinde işi alan bir avukatın bu davranışı onurlu çalışmaktır.Bu teklifi kabul etmeyen zaten size işini teslim etmez.Siz kendi ilkelerinize göre işinizi seçebilirsiniz. Masum olan bir kişinin zaten savunmasını üstlenmek kolaydır.