Mesajı Okuyun
Old 12-03-2008, 07:10   #21
Av.muhittinköylüoğlu

Sn.Olguner;
Anlıyorum ki sız ideal ve görülmemiş düzeyde hassas dürüst adeletin keskin kılıcı olma yolunda ilerleyen bir meslektaşımızsınız.Size imrenmemek mümkün değil.
Bu arada sizinle aynı şehirde avukatlı yapmamaış olmak büyük bir şans.Zira ya sizinle herhangi bir davada karşılıklı gelmiş olsa idik.Ne olacaktı.Hakim size soracak ve siizin beyanınız görüşleriniz ve düşünceleriniz gerçek doğru ve adil olan olduğundan siz yargılamayı zaten öncesinde yapıp bitirmiş olduğunuzdan ve kesinlikle haksız olandan yana olmadığınızdan ayrıca bir yargılamaya ihtiyaç olmayacağından bize ve mahkemeye pek yapacak bir şey kalmayacaktı.Ben kendim naçizane sadece avukat olduğum ve müvekkilimi yargılamak görevini amacını kendime vazife edinmediğim için bana doğru söyleyip söylemediğini araştırmak yargılamak konumuna gelemiyorum.Çünkü hayatım boyunca polis savcı ve hakim olmayı düşündmedim.Hep avukat olmayı amaçladım.Ve avukatlığın gereği olduğunu düşünerek kendimi müvekkilin doğruları ile sınırladım.Hiç bir Müvekkilim ahlak ve hukuk dışı bir tarz ile avukatlık yapmamı teklif etmediği için benim kişiliğimin buna elvermeyeceğini bildiği için de böyle bir sorunum olmadı.Hiç bir zaman da hakimlerin bana muhittin beye soralım o nerse doğrudur tarzı bir beyanları ile onore olmadım.Olmak ta istemem.Ama hiç bir hakimin benim hakkımda meslek kurallarına aykırı davrandığım şeklinde düşündüğünü de sanmıyorum.Ama kesinlikle sadece avukat olduğumu sorgucu ve hakim olmadığımı belirtmek isterim.ama daha önce belirttiğim ve alman hukukundan gelen meşhur ve önemli ilkeyi belirtmek isterim.Avukat asla yalan söylemez.Ancak avukatın her doğruyu söylemeye hakkı da yoktur.Hukuksal ilkeler rast gele konulmuş değildir.Avukatlık ta polislikten,savcılıktan ve hakimlikten farklı bir işleve yöneliktir.Aksi halde müvekkilin yalan söyleyip söylemediğini anlamanın bu çabanın sonucu nerelere varacaktır.Gözaltına alıp sorgulayacakmıyız.Kazara şaka ile yan odada evet ben suçu işledim diyorsa ve biz bu şakayı yan odadan duyup gerçek sanıyorsak mahkeme yada savcılığa ibbarda mı bulunacağız.Ya da bizimle sohbet ederken bizim sır saklama yükümlülüğümüze güvenerek olya ya da başka bir olaya ilişkin suçu işlediğine ve nasıl işlediğine dair suç ortaklarınıda belirten itirafta bulunuyorsa biz müvekkil ve suç ortaklarını ihbar mı edceğiz.Ya da gerçek olup olmadığını anladıktan sonra ihbarda bulunmak için gerçeği arama saiki ile neler yapacağız yapabiliriz.Müvekkil ve suç ortaklarını gözaltı ve sorguya mı alacağız.Müvekkil bizi de kullanarak çünkü söylediğimiz mahkemelerce mutlak doğru olarak kabul ediliyor ya düşmanlarını mağdur etmek istiyorsa ne olacak.Bu soru ve sorunlar endazeyi kaçırır ve mukayeseli hukuktaki yüzyılların süzgecinden geçerek gelen kuralları görmezden gelerek dürüstlük vs. üstün değerleri kendimize kalkan yaparak mantığı yanlış kurallar öne sürüp çok kötü sonuç ve sizin bu tür bir amacınız olmadığını kesinlikle sezebiliyorum hakim savcı ve kolluğa oynandığını ileri sürdürebilecek beyanlarda bulunmaya yol açabilecek görüntüdeki beyanları kabul etmek onaylamak mümkün değildir.Beyanlarınızı çok tehlikeli ve savunma hukukuna ters mesleki anlamda büyük tehlike içeren avukatlığı muhbirlik ve polislikle karıştırabilecek bir anlayış olduğunu üzülerek söylemek istiyorum.Saygılar.