Mesajı Okuyun
Old 11-03-2008, 01:29   #19
caner87

peki ben birşey sorayım,
cmk müdafiisine şüpheli yakını tarafından ısrarla para teklif ediliyorsa bu durumda müdafii ne yapmalıdır, üstelik defalarca bu işi para almadan yapması geektiği ve bir tür zorunlu görev olduğunu ayrıca çok istiyorlar ise özel vekil ile devam edeceğini belirtmiş ise buna karşılık ise şüpheli yakınının eğer özel vekil tutar ise mahkemeyi şüpheye düşürebiliriz suçlu konumunda olabiliriz hissine acaip bir biçimde tüm ısrarlara karşı kapılmış ise bu yapışkan müvekkil yakınına karşı ne yapılabilir?
üstelik surata karşı açık açık eğer para vermezse bu işi baştan savma yapıldığının eğer para veririse hiç değilse içinin rahat olacağını düşünen ve bunu telefonla teklif eden acaip insana karşı ne yapılabilir...
hukuka aykırı elde ettiği bir delil varsa bunu size karşı kullanabilir mi...
açıkçası başımda böyle biri var samimi söylüyorum belki de mesleğin başındayız diye özellikle bazı kurallara riayet etmeye özen gösteriyorum. Hem etik gelmiyor hem de nedense ben böyle şeylerden korkuyorum. Kendi özel müvekkilimden bile utana sıkıla para istiyorum. Bu da çok yanlış farkındayım.. Ama inanın bir aydır bir baba sürekli beni arıyor o kadar paronoyak ki eğer ban para yedirir ise oğlunu çıkarabileceğimi düşünüyor.. ne yapsam ve en son telefonla aradı ve zaten çoğunlukla açmıyorum ama bugün boşluğuma geldi tamam gelin konuşuruz dedim.. şimdi de içime korku düştü bu adam ses kaydı filan yapmışsa diye çünkü herşey beklenir , başıma iş almayım da zaten bu cmk vs ben işin açıkçası pratik olsun diye alıyorum çünkü bana hiç ceza davası gelmedi ve bence bir şekilde öğrenmem de gerek, elbette para da çok mühim ve umarım bir gün alırız hep beraber...

bu arada çok özür dileyerek " para yedirmek" tabirini kullandım. Çünkü Cmk müdafiisinin tutup da cmk müdafiiliği devam ederken açıkçası bir de üzerine müvekilden para alması her halde başka anlama gelmez?
peki şöyle bir yöntem olabilir mi mesela cmk müdafiiliğinden çekilip kişinin özel müvekkili olsam, o zaman gönül rahatlığı ile alabilir miyim.. ama bir dakika yazarken farkettim bu da olmaz, hatta bu resmen iş sağlamak olur değil mi konu ile ilgili madde bulamıyorum..

bu arada ne pahasına olursa olsun alamayacağım elbette, benim en korktuğum şey ağır cezada yargılanmak ya da baro görevlilerin sayın avukat ne yaptığınızın farkında mısınız demesi olacaktır ki bunu düşünmek bile istemiyorum...

ama ben daha cmk da çok çok yeniyim, aynı görev günü polislerin gayet pişkin bir biçimde - diğer tüm polis arkadaşları tenzih ediyorum elbette bahsettiğim o günkü polisler- avukat siz alın ne kadar telefon varsa ilerde işinze yarar demesi ve benim bunu geç anlamam.. siz anladınız....