Mesajı Okuyun
Old 04-03-2008, 16:43   #4
Av. Hatun Olguner

Tevfik Bey ;

Gönüllü vazgeçmenin bütün suçlarda uygulanmasının mümkün olduğunu düşünüyorum. Zira burada amaç,sanığın işlemeye başladığı veya işlediği suçun sonuçlarını ortadan kaldırmaya yönelik hareket,istek ve iradesinin hukuk düzenince ödüllendirilmesidir. Ayrıca soruya konu fail hareketi de,önce silahın memur tarafından alınmasına fiilen engel olmak,aynı zaman ve olay akışı içinde değerlendirilebilecek bir akıcılık ve akış içinde de,pişman olup silahı teslim etmek şeklinde gerçekleştiğinden bu hükümden faydalanabileceğini düşünüyorum. Bu maddenin amacı ve gerçekleşen sonuç birlikte düşünüldüğünde bu yorumu yapmak kolay. Aslında ben de önce suçun tamamlandığı ve ceza verilmesi gerektiğini düşünerek cevap yazarken,aklıma örnek olarak yazdığım,öldürmeye teşebbüsle ilgili gönüllü vazgeçme kararları geldi,bu nedenle cevabımı bu bilgi ile eşleştirerek değiştirdim ve kıyasen sizin olayda da uygulanabileceğini düşündüm. Siz yine de bu savunmayı yapın bence,olumlu sonuç alacağınıza inanıyorum. Kanunlarımıza ve ceza hukuku uygulamalarımıza yerleşmekte olan bu hüküm yenidir ve sanık lehine yorumun en geniş uygulama alanı bulacağı bir alan yaratacaktır. Bu alandan sizin de savunmanızın pay almasını dilerim,sonucu da paylaşmak isterim. Kolaylıklar.

Tehdit ile ilgili yaptığım açıklamaların çok çok sayıda örneği var,ama kaynaklarda rahatlıkla bulunabilecek oldukları için aktarmadım,yeni ve özellikli olanları, elimde olup okumakta olduğum ; 5237 S TCK Yürürlülük Sonrası İçtihatlar isimli eserdeki içtihatlar arasından, hepimiz için paylaşılmaya değer görerek aktardım.