Mesajı Okuyun
Old 14-02-2008, 15:52   #1
Av.Bilge Savran

Acil Şufa bedeli haczedilebilir mi?

Değerli meslektaşlarım ;
Oldukça karışık bir konuda acilen fikirlerinize ihtiyacım var. Şöyle ki; alacaklı vekili olduğumuz bir dosyadaki borçlunun üçüncü bir kişiye karşı şufa(önalım) davası açmış olduğunu öğrendik. Mahkeme MK 734 gereği davacının şufa bedelini depo etmesine karar vermiş.Bizim amacımız dosyaya yatan bu şufa bedelinin üzerine haciz koyabilmek.
İcra dosyasında davacı borçlunun yatıracağı şufa bedelinin üzerine haciz konulmasını ve icra dosyasına gönderilmesini talep ettim. İcra Müdürü de kabul etti ve müzekkere yazdı mahkemeye hitaben. Ancak Mahkemeye bu müzekkereyi götürdüğümüz zaman hakim 'şimdilik' ret cevabı vermedi ama bu para davacının değil ki gibi bir söylemle olumsuz düşündüğünü beyan etti Sonuçta şufa davası kabulle sonuçlanana kadar para davacının parası oluyor. Mahkemenin parayı icra dosyasına gönderip davacıya tekrar para yatırmak üzere süre vermesi gerektiği kanaatindeyim.
Öncelikle hakimin haciz müzekkeresini reddetme yetkisi var mı?
Sonuçta kanunda şufa bedelinin teminat olduğuna ilişkin bir ibare de yok. Reddederse gerekçesi ne olabilir. Araştırmalarım sonucunda davacının değil ama davalının borçlu olduğu durumlarda şufa bedelinin üzerine haciz konulduğu ve dava sonunda paranın tapuda alacaklı olan borçluya değil icra dosyasına gönderildiğine ilişkin uygulamalar tespit ettim. Ancak bizim dosyamızdaki gibi davacının borçlu olduğu benzer bir uygulamaya rastlayamadım. Bu konudaki fikirlerinize ve varsa tecrübelerinize ihtiyacım var. Şimdiden çok teşekkürler!