Mesajı Okuyun
Old 13-02-2008, 16:47   #1
Av.Ahmet Turan Alpar

Varsayılan Kooperatiflerin mal kaçırması

Sevgili arkadaşlar, ilama bağlı bir alacak nedeniyle bir kooperatif hakkında takibe geçtim. Bu Kooperatifin tüzel kişiliği halen devam etmekte olup, 2000 tarihinde de tüm üyelerine kooperatif bağımsız bölümlerini kat irtifakı kurarak tahsis etmiştir. Zaten bu tarihten sonra da kooperatif yönetimi bir süre devam etmiş ve ondan sonra da toplantılarını dahi yapmamıştır.Üyelere tahsis sonucunda 3 kişi hariç diğerleri de 3. kişilere dairelerini bir veya birden fazla el değiştirmek sureti ile satmışlardır.Alacağımızın tahsili için takip dosyasında yapmış olduğumuz araştırmalarında ki bunun sonucunda aciz vesikası da aldım, hiç bir menkul veya gayrimenkul mala rastlanmamıştır.
Benim ilama bağlı takibi yaptığım zaman 2006 yılının 12. ayı olduğundan (İİK.277 vd. maddelerinde ki üyelere yapılan tahsisin iptali için), İptal davası yoluna 5 yıllık zamanaşımı nedeniyle gidememekteyim. Zira tahsis 2000 yılında yapılmış. Bu durumda benim aklıma BK.18 maddesinde düzenlenen Muvazaa yolu gelmekte ama üyelere yapılan tahsisin de neresi muvazaa diye düşünmekteyim.
Bu konuda bilgi ve düşüncelerinizi esirgemeyeceğiniz düşüncesi ile Saygılarımı şimdiden borç bilirim.
Teşekkürler