Mesajı Okuyun
Old 13-02-2008, 09:27   #7
damista

konuyla ilgili yardımcı olacağına inandığım yargıtay kararını sunuyorum. asgari ücret farkını ispatlamanız zor olmayacaktır. zira köy karar defterini delil olarak gösterebilirsiniz. eğer maaş verdiklerini ispat ediyorlarsa bu konuda karar aldıklarını, eğer aldılarsa ödediklerini ispat etmeleri lazım. benim açmış olduğum bir davada köy karar defterinde 20 milyon olarak karar alınmıştı. bu paranın ödendiğide belliydi. bende 20 ytl den sonraki asgari ücret farkını istedim.

HD 09 <> E: 2002/24098 <> K: 2003/7358 <> Tarih: 29.04.2003
(193 s. GVK. m. 23/5)

Davacı, ihbar tazminatı, ücret ve asgari ücret farkı alacağının ödetilmesine karar verilmesini istemiştir.
Yerel mahkeme, isteği kısmen hüküm altına almıştır.
Hüküm süresi içinde taraflar avukatlarınca temyiz edilmiş olmakla dosya incelendi, gereği konuşulup düşünüldü:
Y A R G I T A Y K A R A R I
1.Dosyadaki yazılara, toplanan delillerle kararın dayandığı kanuni gerektirici sebeplere göre, davalının tüm davacının aşağıdaki bendin kapsamı dışında kalan temyiz itirazları yerinde değildir.
2.Gelir vergisi Kanununun 1.1.1981 tarih ve 2361 sayılı yasa ile değişik 23.maddesi 5.bendi uyarınca köylerin bekçi ve benzeri hizmetlilerine köy bütçesinden ödenen ücretlerin gelir vergisinden muaf olduğu dikkate alınarak davacının asgari ücretinden sadece damga vergisi kesilmek suretiyle hesaplanarak asgari ücret farkı alacağına hükmetmek gerekirken yazılı şekilde gelir vergisi uygulanarak daha az fark ücrete hükmedilmesi hatalı olup bozmayı gerektirmiştir.
SONUÇ:Temyiz olunan kararın yukarıda yazılı sebepten BOZULMASINA, peşin alınan temyiz harcının istek halinde ilgiliye iadesine, 29.4.2003 gününde oybirliğiyle karar verildi.