Mesajı Okuyun
Old 12-02-2008, 22:44   #1
Av.Beste

Varsayılan Alzheimer hastasinin gayrimenkul devri- ucuncu kisilerin iyiniyetinin korunmasi

Sevgili meslektaslarim; hepinize iyi calismalar diliyorum; bana gelen bir davayla ilgili yardimlariniza ihtiyacim var( Bu arada, meslekte yeniyim; buromu yeni actim ve bu bana gelen ilk dava J)
Olayimizda A (75 yasinda ve Alzheimer hastasi) ve onun esi B ( B de 78 yasinda ve akil sagligi yerinde) ve bu evlilikten olma iki erkek cocuklari var.
Bundan bir bucuk sene once, iki oglu A’yi tapuya goturup A’nin uzerine kayitli iki tasinmazi kendilerine devrettirirler.(A’nin; islemin oldugu gun alinmis bir saglik raporu ya da tapu mudurunun A’nin yasi itibariyle akil sagliginin yerinde olup olmadigini incelemesi gibi bir durum olmamis.)
Bu olaydan birkac ay sonra da bu iki kardes kendilerine devredilmis bu tasinmazlari ucuncu sahislara satiyorlar; bir kardes bu paranin uzerine bir miktar daha ekleyip kendine bir daire aliyor, oburu de parayi bankada tutuyor ( hangi bankada oldugu bilgimiz dahilinde) ve bir muddet sonra kendi evlerinde baktiklari anne babalarini, artik bakamayacaklarini soyleyerek ,bir akrabalarinin evinin yakininda sokaga birakiyorlar.A ve B’ nin ikisinin de emekli maaslari var ama bu maaslar huzurevi ucretlerini karsilayamiyor ve iki cocugun kendilerini kandirarak onlara devir ettirdikleri tasinmazlardan elde ettikleri zenginlesmeyi geri almak istiyorlar.
Simdi;
A’nin Alzheimer hastasi olmasi nedeniyle acilacak davalarda onu temsil etmesi icin esi B’nin A’ya vasi olarak atanmasini talep edebilir miyim?
Vasi atama durumu yerinde olursa acaba bu iki kardese ne tur dava acabilirim? (gayrimenkuller ucuncu kisilere gecmis, bu durumda tapu iptali davasi acamayacagim kanaatindeyim,siz ne dersiniz?)
Bu arada, cocuklarin elde ettikleri kazanclari kacirma korkulari da var; acaba bankadaki paralar icin ihtiyati tedbir talep etsem ne kadar yerinde olur?

Simdiden tesekkurler…