Mesajı Okuyun
Old 08-02-2008, 18:09   #2
av_ozguroguz

Varsayılan Sözleşmeli personel

Merhaba, ben de 1999 yılından beri geçici işçi pozisyonunda kurum avukatlığı yapıyordum. Bugün, sözleşme imzalayarak sözleşmeli personel oldum. Sözleşmeli personel çalıştırılması konusunda kapsamlı bir düzenleme yok. Bu konuda bazı hukuki boşluklar olduğunu düşünüyorum. Ancak bazı hususlar kanunla belirlenmiş. Bir de 28.06.1978 tarihli 7/15754 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı var. Bildiklerimi kısaca izah edeyim.
1-5620 sayılı kanunun 2. maddesinin 10. fıkrasına göre "Sözleşmeli personel statüsüne geçirilenlere iş mevzuatına göre herhangi bir tazminat ödenmez. Bu personelin önceden kıdem tazminatı ödenmiş süreleri hariç, kıdem tazminatına esas olan toplam hizmet süreleri, 657 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin (B) fıkrasında belirtilen iş sonu tazminatına hak kazanmada ve hesabında dikkate alınır.
2-On yıla kadar kıdemi olanlara yıllık 20 gün, on yıldan fazla kıdemi olanlara yıllık 30 gün ücretli izin hakkı verilmiş.
3-İşçi iken hakedip de kullanmadığımız yıllık izinlerin ücretinin ödenip ödenmeyeceği konusunda bir düzenleme yok.
4-Sosyal Güvenlik açısından 506 sayılı kanuna tabîyiz.
5-Çalışma saatleri devlet memurlarınınki gibi.
6-Fazla mesai ücreti yok
Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Siz de yeni bir şeyler öğrendiğinizde paylaşırsanız sevinirim.