Mesajı Okuyun
Old 31-01-2008, 10:55   #26
Av. Hatun Olguner

Mal beyanında bulunmamaktan ötürü aleyhine 10 gün disiplin hapsi cezası kesinleşip infaza verilen bir müvekkilim bu aşamada müracaat ederek,borcu kısa vadede ödeme gücü olmadığını,hapis yatmadan borcunu ödemek için süreye ihtiyacı olduğunu belirtti.Alacaklı banka aslında borca yeter mal da haczetmiş,muhafaza altına almış,ancak satışa çıkarmamış. Müvekkil de,borca yeter malının haczedilmiş olduğunu bu nedenle beraat etmesi gerektiğini savunmasında bildirmemiş,daha doğrusu hiç savunma yapmamış. İİK m 337 hükmüne göre borca yeter haczin yapılmış olması halinde ceza verilemez ve verilmiş ceza düşer oysa ki. Ancak savunma yapılmadığı ve mahkemenin dikkatinden kaçtığı için ceza verilmiş,sanık ta süresi içinde itirazda bulunmadığı için hüküm kesinleşmişti.
Bu nedenle hükme itiraz etme imkanı da olmadığından,şöyle bir yol izledim : Borçlu vekili olarak icra dairesinden borçlunun gayrımenkulünün haczini istedim ve bu talebim üzerine borçlunun gayrımenkulünün haczi için tapu dairesine müzekkere yazıldı. Böylece,hükümden sonra yapılan borca yeter haciz nedeniyle cezanın ortadan kaldırılmasını istemek imkanı doğdu. Bu yeni duruma göre cezayı veren mahkemeye dilekçe ile müracaat ederek,hükümden sonra borçlunun borca yeter malının haczedildiğini İİK m 337 hükmüne göre cezanın ortadan kaldırılmasını istedim. Mahkeme,icra dosyasını celbederek,hem hükümden önce yapılan,hem hükümden sonra yapılan hacizlerin borca yeter olduğunu görmüş ve "borçlunun borca yeter malının iki haciz işlemi ile haczedilmiş olduğunun anlaşılması" nedeniyle cezanın ortadan kaldırılmasına dair karar vermiş. Kararı bugün tebliğ ettiler. ( Adana 1. İcra Mahkemesi 24.1.2008 T. 2//7/546-1188 Sayılı dosyaya ilişkin Ek Karar İle.)

Daha önce, " borcu ödeyecek gücüm ve malım,param yoktur,iş bulup çalışacağım ve elde edeceğim gelirlerden tasarruf yapıp borcumu ödeyeceğim " şeklindeki malbeyanlarını usulüne uygun bulmayıp ceza veren mahkeme kararlarına karşı süresinde Ağır Ceza Mh.ne itiraz ederek cezaların ortadan kaldırılması yolu ile birkaç cezanın ortadan kaldırılması ile sonuçlanan itirazlarım olmuştu.

Ancak,bu foruma konu soruya yanıt ararken,MBB suçunu düzenleyen İİK m 337 de değişiklik yapan 5358 sayılı yasanın getirmiş olduğu bu yeni düzenlemeyi ve hükümden sonra dahi yeterli haciz yapılması halinde cezanın ek kararla ortadan kaldırılması gerektiğini,öğrendim.Böylece borcu ödeme niyeti olan,ancak kısa sürede nakit para ile ödeyemeyecek borçlunun,gayrımenkulünün,diğer mallarının haczedilmesini kendisinin talebi ile sağlayıp cezayı ortadan kaldırmasına ve ödeme için süre kazanma imkanı bulmasına yardımcı olabildim.Bu nedenle,bu güzel soruyu sorarak konuyu incelememe,yeni ve faydalı bir uygulamaya dönüştürmeme vesile olan Suat Bey"e teşekkür ederim.
( Başvurduğum mahkeme ilk kez böyle bir karar vermiş.)