Mesajı Okuyun
Old 23-01-2008, 00:42   #3
Av.Nesrin

V - Bir Mamelekin veya bir işletmenin devralınması: Madde 179 – (Değişik: 29/6/1956 - 6763/41 md.)
Bir mameleki veya bir işletmeyi aktif ve pasifleriyle birlikte devralan kimse, bunu alacaklılara ihbar veya gazetelerde ilan ettiği tarihten itibaren onlara karşımamelekin veya işletmenin borçlarından mesul olur; şu kadar ki, iki yıl müddetle evvelki borçlu dahi yenisiyle birlikte müteselsilen mesul kalır; bu müddet muaccel borçlar için ihbar veya ilan tarihinden ve daha sonra muaccel olacak borçlar için de muacceliyet tarihinden itibaren işlemeye başlar.

Borçların bu suretle naklinin hükümleri, tek bir borcun nakli akdinden doğan hükümlerin aynıdır.
Borçlar kanununun ilgili maddesi sorununuzu çözecektir diye düşünmekle beraber;Öncelikle size tavsiyem Tic.Sic. kayıtları aleni olmakla şirket devri olup olmadığını tarihlerini,yeni vergi numaralarını toplamanız.Eğer usulüne uygun bir devir varsa yeni şirketi de gerekçeleriyle beraber davaya dahili dava yoluyla dahil ettirip hükümde isminin geçmesini sağlayabilir, infaz aşamasında da problem yaşamazsınız diye düşünüyorum.Yani usul açısından bana böyle olması gerekiyor gibi geliyor.

Eğer usulüne uygun devir yok da eski şirket adres değişikliğine gitmiş mevcut adrestede yeni bir şirket kurulmuşsa çok açık muvazaalı devir olmakla beraber benim böyle bir dosyam vardı hala uğraşıyorum.Size de kolaylıklar dilerim.