Mesajı Okuyun
Old 22-01-2008, 13:02   #1
Av.Nilay TOPRAK

Varsayılan haciz-usulsüz işlem

Müvekkilim şirket borçluya beyaz eşya koltuk vs kısaca bir evde bulunabilecek bütün eşyaları satıyor ve karşılığında peşin para ve kalan kısım için senet alıyor.Borçluya önce ihtiyati haciz yapıyoruz,işyerine gidip,işyerindeki ürünlerini (borcun aslına yetecek kadar)haczederek yediemin olarak bırakıyoruz.Daha sonra müvekkil tatmin olmuyor ve "ben sattığım eşyaları istiyorum" diyerek tekrar haciz yapılmasını istiyor,bu defa borçlunun evine.Borçlunun evine hacze gittiğimde,zaten haciz yaptığımızı ve taşkın haciz yaparak bizi şikayet edeceğini söylüyor.Haciz tutanağında önceki hacizlerini fekkini isteyerek,evindeki eşyaları haczederek yediemin olarak bırakıyoruz.(borçlu menfi tespit davası açıp,eşyaların evine teslim edilmediği iddiasında bulunmuştu.Bir nevi de iddiayı çürütmek adına eşyaları haciz yoluyla tespit etmek istemiştik.)Borçlu yine bir kaç ay ödemede bulunmuyor ve dosyayı alıp muhafaza yapmak istediğimde dosyanın savcılıkta olduğunu öğreniyorum ve savcıdan dosyayı alıp tekrar hacze gidiyoruz ve bu defa muhafaza yapıyoruz.Borçlu vekil olarak tarafımı da şikayet ettiğini söylüyor.
Yukarıdaki açıklamalardan sonra,sorumluluğum doğar mı,USULSÜZ YAPTIĞIM BİR İŞLEM VAR MI?
SAYGILARIMLA...