Mesajı Okuyun
Old 18-01-2008, 09:47   #1
HEATHER

Varsayılan bedelsiz çek acil

sayın meslektaşlarım müvekkil şirket a şirketi tarafından başka bir şirkete b şirketine yapılan alış veriş neticesinde 20000 ytl lik bir müşteri çeki veriliyor çek keşidecisi c şahsı çek karşılıksız çıkıyor ve müvekkil şirket olan a şirketi banka havalesi ile çek bedelini nakit olarak b şirketi sahibinin hesabına havale ediyor havale ederken de dönen çeke istinaden diye ibare not düşülüyor. Çekle ilgili ödeme yapıldıktan sonra b şirketi çeki iade etmediği gibi ödenen çeki ciro etmeden başka bir şahsa d ye veriyor ve d tarafından çek icraya konuluyor.Bu durumda ben takip yetkisiz bir icra dairesinde açıldığından öncelikle yetkiye itiraz ettim
1- yetkiye yaptığım itirazda takibin a şehrinde veya b şehrinde açılması gerektiğini belittim bundan sonra eğer yetki itirazım kabul görürse hangi yetkili icra dairesinde açılacağına alacaklımı karar verir yoksa mahkeme sadece ben itirazda bulunduğum için ki diğer takip borçlusu itiraz etmedi benim bulunduğum şehir icra dairesine mahkeme kendiliğinden gönderirmi?
2- ödenmiş bir çeke ilişkin açacağım menfi tespit davasından çok umutlu değilim ama bir çıkar yol bulmaya çalışıyorum aynı zamanda b şirketine karşı alacak davası mı açmalıyım bilemiyorum yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler.