Mesajı Okuyun
Old 12-01-2008, 23:49   #18
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Ben de düzenlemenin neden eleştirildiğini anlamakta zorlanıyorum.

Eskiden de mülakat vardı, yeni getirilmiş bir düzenleme değil. Üstelik farklı olarak, eski uygulamada yazılı sınavda 100 puan dahi almış olsanız, mülakatta elenebiliyordunuz. Yeni düzenlemede ise yazılı sınavın %70'i, mülakat puanınınsa %30'u puana etkili. Bu da şu demek oluyor ki, eskisi gibi yazılı sınavda 100 puan alan, mülakat puanı "sıfır" dahi olsa ilk etapta elenemeyecek, yazılı sınavın %70'i esas alınacağından, puan ortalaması yine geçer puan olan 70 olacak.

İkinci olarak 30 ve 35 yaş sınırları da eski düzenlemedeki gibi. Mesleğe ilk kez girecek olan hakim-savcı adayları için 30 yaşını tamamlamamış olma, avukatlık mesleğinden geçiş yapacaklar için de 35 yaşını bitirmemiş olma koşulu vardı. Yegane farklılık, avukatlık mesleğinden geçecekler için getirilen yazılı sınav koşulu. Bu sınav (yazılı olan) eski uygulamada yoktu ama bildiğim kadarıyla talepte bulunanlar arasından "geçiş yapabilen", kabul edilen de yok denecek kadar azdı.

Bu arada, şayet sınava girersem haziran 2008 de 35 yaşımı dolduracağım için, örneğin temmuz ayında sınav yapılırsa hak kaybına uğrayacağım, bu ne biçim düzenleme diye düşünüyordum. "Sınavın yapılacağı yılın ocak ayının son günü itibariyle 35 yaşını tamamlamamış olma" koşulunu da beğendim doğrusu.

Saygılarımla...