Mesajı Okuyun
Old 12-11-2004, 16:10   #13
fikirbay

Varsayılan NİYET YOK

Arzuhalciler neden önlen-e-miyor?

Hiç beyninizi yormayın.

Türkiye'de, bir hamlede yapılıverilebilecek türden, işler neden yapıl-a-mıyor diye...

Ben 47 yaşındayım ve 1965 yılından beri Türkiye'deki ikametgahım Ankara Emek Mahallesindedir ve Çankaya ilçesine dahil olmasına ve "Başkentin" hemen hemen "Merkezinde" yer almasına rağmen benim ilkokul yıllarımdan beri bu mahallenin kaldırımları bir türlü yapılamamıştır.

Bunu çocukluğumdan beri çok düşünmüştüm. 1980 yılında 23 yaşımda Almanya'ya gittikten sonra olayı çözdüm. (dikkatinizi çekerim, ben Mühendislik fakültesi mezunuyum.)

Türkiye'de inşaat sektörü çok gelişkin olmasına rağmen, işsiz de bol iş de bol olmasına rağmen, çimento, kum, taş, toprak, asfalt malzemeleri, işçi, ödenek v.s. herşey mevcut olmasına rağmen, bizim evin bulunduğu Emek Mahallesinin kaldırımları on yıllar boyunca bir türlü yürünür hale getirilememişti.

Bunun nedeni ne olabilirdi?

Nihayetinde bir kaldırımdan söz ediyorduk ve üstün teknoloji (high-tech) istemiyordu. Peki neden yapılamıyordu?

Sonunda 1980 yılında Almanya'ya gittikten sonra sorunun cevabını buldum.

Biz, kendi ülkemizde iken, kaldırımların bozulmasını, sel basmasını, binaların çökmesini birer tabiat olayı gibi görüyorduk ve kanıksamıştık. Kaldırım bozulduğunda veya bir bina çöktüğünde, tıpkı zaman zaman yağmur veya kar yağması, sel basması kadar doğal karşılıyorduk. Halbuki doğal değildi.

Yöneticilerimizin düzgün ve evladiyelik bir kaldırım yapmaya niyetleri yoktu.

Evet, NİYET YOK !..

Sorunlarımızın çözülemeyişinin altında yatan temel sebep bu:

NİYET YOK

Boşuna arzuhalcilerin, rüşvetin, kacakçılığın şunun bunun niye önlenemediğini düşünüp kafa patlatmayın.

NİYET YOK

Çünkü, sağma, yagma, mafya ve rant ekonomisi bunu gerektiriyor.

Çürük. bozuk imalat büyük bir rant sağlıyor ve işin içine mafya giriyor. Yöneticilerimizi de bu düzen belirliyor ve yöneticilerimizin bu yüzden NİYETİ YOK.

Bu sistemi düzeltmeyi düşünen yönetici tipini boğarız biz.

NİYET YOK
NİYET YOK
NİYET YOK

Niyet olsa, ödenek de var, çözüm de var, uzman da var, işsiz de var, kum da var, çimento da var, un da var, yağ da var, şeker de var.

Tek olmayan şey: NİYET

Hiç düşündünüz mü? Herşeyi bilen ve herşeye kadir olan Allah, neden ibadet eden kullarına içlerinden niyet etmelerini öğütlüyor?

Çünkü, Allah da biliyor ki, kulları içlerinden niyet etmezler ve niyetlerini Allah'ın huzurunda beyan etmezlerse, öteki dünyada da adalet filan olamaz.

Kul, Allah'a, kıldığı öğle namazını ikindi namazı olarak yutturmaya kalkabilir!..

Allah bile NİYET olayını çok önemsiyor.

Özet olarak iddia ediyorum ve diyorum ki:

Sorunlarımızı niye çözemiyoruz biliyor musunuz?
Yönetim kademelerindekilerde yeterince NİYET YOK da ondan.

NİYET YOK