Mesajı Okuyun
Old 28-12-2007, 23:04   #1
Konuk

Varsayılan Ayrilik Davasi ,Nafaka ve Mal Rejimi Tasfiyesi

Oncelikle yardimlarininiz icin simdi den tesekkurler.

Ben bu soruyu annem adina sormak istiyorum. 3 sene kadar once babamla annem is dolayisi ile Ist'den baska bir sehre tasindilar. Bu sehirde beraber 1.5 yili yaklasik kaldilar. Ben ve ailemde kendilerini defalarce ziyaret ettik. Ardadan gecen bu 1.5 yil zarifinin ardindan babam annemi degisik bahaneler le ist'e geri yolluyordu ve orda kalmasi icin kendini ikna etmeye calisiyordu. Kendisi de annem'de ist'de kalirken bir iki kere gelip kendisini ziyaret etti fakat ziyaretlerinde soguk, annemi yanina yaklastirmayan, ve asaliyici tavirlar icinde bulundu. Ayrica annemin telefon'da aramasini istemiyordu.

Kasim 2006 yilinda annem gene cesitli bahanelerler ist'e donmek zorunda kaldi. Bir cok israr etmesine ragmen donmesini istemedigini orda kalmasini soyledi. Ben butun bunlardan haberim oldugu halde, kendisi ile gorusmeye devam ettim. 2006 yilini 2007'ye baglayan yilbasinda Ist'e geldi ve ilskilerinin artik bittigini "sen benim karimsin, sana XXX miktar para gonderecegim fakat bundan sonra burda kalacaksin" demistir. Cesitli konusmalardan sonra, kendisi annemin ist'den bulundugu sehire gelmesine razi olmustur. Fakat annem eve vardiginda cesitli hareketlerde bulunmus, asagilamis ve ucak biletini hemen alip esyalarinida toplayip gitmesini istemistir.

Annem ilk geldigi gun, evde ki butun makyaj malzemelerinin kullanildigini fark etmis, evin cesitli yerlerinde kendisine ait olmayan saclar bulmustur. Annemle yaptigimiz muzakerenin sonunda kendisinin ist'e donmesinin daha iyi olacagi sonuca vardik. Bunun uzerine ben Amerika'dan ziyaret amacli gelip babami ziyaret ettim fakat degisen pek birsey olmadi.

Bu arada kendi cep telefonu faturalari ist'e gelmeye devam ediyordu. Aranan numaralar hep ayni ve gecenin gec saatlerinde, hafta sonlarini da iceriyordu. Yaptigimiz arastirmada aranan kisinin, yaninda calisan bir bayan oldugu ortaya cikti.

Bunun uzerine aile mahkemesine tedbir davasi dava actik. Tedbir davasinda bankada bulunan paranin yarisini ve nafaka baglanmasini istedik. Dava boyunca bizim bes sahitimiz dinledi.

Onlarda anneme karsi bosanma davasi, 100,000 ytl tazminat istediler, ve sadece bir sahitleri vardi. Uzun mucedeleden sonra dava gecen sali karara baglandi fakat biz karar sonuncunu pek iyi anlyamadik.

sizden ricam asagidaki maddeleri biraz acabilrsiniz sevinirim;

1) Davacinin ayrilik davasinin kabulu ile, bir yil sureyle ayrilik karari verilmesine, dava tarihinden itibaren, davaci icin davalinin ayrilik suresinin bittgi tarihe kadar her ay XXXytl tedbir nafakasi odemesine, tahsilde tekerrur olmamasina, fazlaya iliskin talebin reddine,
2) Karsi davanin reddine,
3) Kararin kesinlesmesinden itibaren 1 yillik bedelin disindaki kisimla ilgili tecbirin kaldirilmasina, bu konuda ilgili bankaya yazi yazilmasina.
Dair vekillerin yuzune karsi, yasa yolu acik olmak uzere karar anlatilmistir.

Simdi bizim avukatimiz mal paylasimi ve para paylasimi icin tasfiye davasi acacagini belirtiyor.

Yukardaki karar dahilinde neler yapmamiz gerektigini tavsiye edebilirmisiniz?

Tesekkurler.