Mesajı Okuyun
Old 17-12-2007, 14:52   #1
Av.Eda.P

Varsayılan Şufa Davasi-fİİlİ Taksİm Hususunun Krİterlerİ Neler Olabİlİr?

Saygıdeğer Meslektaşlarım;
Açmaya hazırlandığım Bir Şufa davası için kafamı karıştıran ve birtürlü somut verilere ulaşamadığım bir konuda sizin de görüşlerinizi almak istedim.
20 yıl süren bir müşterek mülkiyet ilişkisinde hissedarlardan biri kendi hissesine düşen bölüm üzerinde yaptığı gayrimenkulünü 3.şahsa satıyor ve benim müvekkilim de diğer hissedar olarak şufa hakkını kullanmak istiyor.
Hissedarlar 1000m2 lik bir arsaya 500 er m2 olmak üzere müştereken maliktirler. 25 yıl önce müvekkilim kendi hissesi üzerine bir ev yapıyor, ondan 5 yıl sonra diğer hissedar kendi bölümünü satın alarak kendi evini yapıyor. Ancak yapılan ev ruhsatsız ve belediyenin belirlediği çekme paylarına riayet edilmeden yapılmış bir ev. Bu durumda müvekkilim ilk yıllarda komşusunu sadece sözle uyarmak suretiyle müdahalede bulunuyor. Çekme paylarına uymadığı için aslında müvekkilimin kullanması gereken yeri kulllanmakta olduğu şeklinde sözlü uyarılar karşı tarafça dikkate alınmıyor. Bundan 5 yıl öncesinden itibaren ise el atmanın önlenmesi davası, belediyeye yazılı ve sözlü başvurular yapmak suretiyle müvekkilim bu taşıldığı iddia edilen yer ile ilgili haklarını aramaya başlıyor.
Benim merak ettiğim husus şudur,
Açılacak Şufa davasında, müvekkilimin 1-2 metre de olsa , taraflar arasında fiili taksimi konusunda anlaşmaya varılamamış bir yerin bulunduğu iddiası dinlenir mi? Bu durumda, şufa davasında, davanın reddine sebep olabilecek fiili taksimin gerçekleşmiş olduğu sonucuna varılabilir mi?
Kısacası FİİLİ TAKSİM kavramının tanımı nedir? neye göre belirlenir?
Yardımcı olacak meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ederim.