Mesajı Okuyun
Old 15-12-2007, 21:04   #1
ares139

Varsayılan Araç Satım Sözleşmesinin Geçerliliği-Menfii Tespit Davası-Bedel Kaydı-TCK 156-157

Aşağıda araç alım satımı va menfii davası-bono-malen kaydı ile ilgili aklıma takılan soruları konu hakkında bilgisi olan arkadaşlara sorma ve onlarında yorumlarına ihtiyacım var.Yorumda bulunacak arkadaşlara ve ellerinde olan kararları paylaşacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler...
1-Araç alım satım sözleşmesinin belli bir şekil şartı var mıdır?
2-Yazılı veya sözlü olabilir mi? 2918 sayılı Trafik Kanunu'nun 20/d fıkrasının yorumu olarak "Araç satımının geçerli olabilmesi için satış sözleşmesinin noterlerce yapılması şarttır" denilebilir mi?
3-Alıcı ve satıcı arasında notere gidilmeden yapılan yazılı satım akitlerinin hukuki değerlendirilmesinde bunlar için "Araç satış vaadi sözleşmesi" denilebilir mi?
4-Açılan bir menfii tespit davasında satım konusu aracın satım bedelini "Bedeli malen ahzolunmuştur" ibaresi düşülerek tanzim edilen bono ile ödeyen ancak aracı fiilen ve noter satışı ile teslim almayan davacı (bono borçlusu) açısından "Senede karşı senetle ispat" ilkesinden haraketle "satım konusu aracın teslim edilmediği" nasıl ispat edilebilir?
5-Alıcı ile satıcı arasında noter satış sözleşmesi yahut trafik tescil müdürlüğünden bono lehdarı tarafından bono borçlusuna yapılan devir yok ise bono borçlusu (menfii tespit davasının davacısı) aracı teslim almadığını ispat etmiş sayılacak mıdır?
6- 4.maddede belirtilen şekilde bir yazılı sözleşme olmamasının menfii tespit davasına etkisi nedir?
7-Bononun icrai işleme konu edilmesi halinde takip alacaklısı lehdar hakkında TCK 156 ve 157 maddesi işletilebilir mi?

Bedelsiz senedi kullanma

MADDE 156. - (1) Bedelsiz kalmış bir senedi kullanan kimseye, şikâyet üzerine, altı aydan iki yıla kadar hapis ve adlî para cezası verilir.

Dolandırıcılık
MADDE 157. - (1) Hileli davranışlarla bir kimseyi aldatıp, onun veya başkasının zararına olarak, kendisine veya başkasına bir yarar sağlayan kişiye bir yıldan beş yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezası verilir.

d) (Değişik : 4262 - 21.5.1997) Tescil edilmiş araçların her çeşit satış ve devirleri, aracın motorlu taşıtlar vergisi borcu bulunmadığına dair belgenin ibrazı halinde araç sahibi adına düzenlenmiş tescil belgesi esas alınarak noterlerce yapılır.
Bu satış, noterlerce tesçil belgesine tarih konularak ve tasdik edilmek suretiyle işlenir. Ayrıca, tesçil edilmiş araçların satış ve devir işlemleri noterler tarafından siciline işlenmek üzere işlemin tamamlanmasını müteakip en geç onbeş iş günü içinde ilgili tesçil kuruluşu ile vergi dairesi müdürlüğüne bildirilir. Noterlerin vergi dairesi müdürlüklerine satış işlemlerini bildirmesi üzerine intikal eden araçların vergi kayıtları, satış sözleşmesinin düzenlendiği tarih itibariyle, 197 sayılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu hükümlerin uyarınca önceki malikin vergi mükellefiyetine son verilir. Ayrıca, yeni malik adına vergi mükellefiyeti tesis edilir.
Tesçil sürelerini geçirdiği tespit edilen araçlar trafikten men edilir. Aracın trafikten men edildiği yer tesçil kuruluşunda, aracın alıcı adına tesçil işlemleri yaptırılır. Bu süre içinde araçta veya taşınan yükte meydana gelecek zararlar, yeni araç sahibine aittir.
Noterlerce yapılmayan her çeşit satış ve devirler geçersizdir.