Mesajı Okuyun
Old 12-12-2007, 12:02   #1
Av.bozkara

Varsayılan OrtakliĞin Gİderİlmesİ Davasi Acİlll

Sevgili Meslektaşlar,
Müvekkilim bir arsanın 6/8 hissesine tek başına malik. bana tapu ile geldi ve diğer hissedarla hisselerinin kullanım alanı anlamında yeri paylaşamadıklarını ve bu hisseli paylaşıma son verilmesini istediğini söyledi. bende tapu kayıtlarına baktım. 2/8 hisse X adına kayıtlı. 6/8 hisse ise müvekkilim adına kayıtlı.X ölmüş. bende X' in mirasçılarına karşı bu yere ilişkin ortaklığın giderilmesi davasını açtım.buraya kadar hiçbir sorun yok.ancak bugün duruşma vardı ve mirasçılar mahkemeye bir miras taksim sözleşmesi sundular. bu sözleşme 1995 yılında yapılmış. (bu arada müvekkilim mirasçı değil. hissesini mirasçıların bir tanesinden satın almış olan 3. yabancı bir kişi)benim müvekkilim ise dava konusu yere ilişkin hissesini 2006 yılında Y den satın almış. Şimdi miras taksim sözleşmesine göre X,Y,Z babalarından kalan mirası aralarında paylaşmışlar. benim müvekkilime ait taşınmaz ise davayı açtığım X e verilmiş. Ancak tapu senedine göre müvekkilim bu yeri Y den satın almış. şimdi X in mirasçıları diyor ki; "bu dava açılan yer bizim annemiz X'e ait. Y bu yeri nasıl davacıya sattı?Tapuda bir yanlışlık yapılmış" diyorlar.
Tapuya baktığımızda bu yerin 6/8 hissesi müvekkilime ait. Müvekkilimden önce ise bu yer Y ye ait. Yani yanlış bir durum yok. Ama miras sözleşmesine göre bu yer davalı X' e ait.
Bu halde ben nasıl bir cevap yazacağımı şaşırmış durumdayım.Yani bu konu ortaklığın giderilmesi davasını ilgilendirmez-bu husus bence ayrı bir dava konusu. eğer davalıların satışa ilişkinbir itirazları varsa gidip tapu-iptal ve tescil davası açmalılar diye düşünüyorum. Bu halde hakim nasıl hareket eder?dava red edilir mi-yoksa tapu kayıtları çerçevesinde kabul mü eder?nasıl bir cavap yazmalıyım?yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.

Saygılarımla