Mesajı Okuyun
Old 11-12-2007, 15:58   #1
hidayet

Varsayılan kaymakamlığın zarar ihtarı/alacak talebi

Değerli Üyeler,
Kaymakamlık yola zara verdikleri gerekçesiyle müvekkillere zarar bedelini ödemeleri aksi halde zararın tahsili için dava açılacağını ihtar eden yazıyı tebliğ ettirmiştir.Bu zarar miktarını fahiş bulan müvekkilerin talebi ile mahkeme aracılığı ile olay yerinde tespit yaptırdık.Daha önce kaymakamlığın teknik elemana tespit ettirdiği zarar miktarı ile mahkeme tespitinde belirlenen zarar oranı ve bedeli arasında büyük fark var.Tespit dosyası henüz karara çıkmayıp bilirkişi tarafından raporu sunulmuş,rapor tebliğe çıkarılmış durumda.Benim sormak istediğim tespit dosyası henüz karar çıkmamışken bu işleme karşı idare mahkemesinde dava açmak mı(süreyi de kaçırmamak açısından)yoksa kaymakamlık aleyhine kaymakamlığın belirttiği oranda borçlu olunmadığının tespiti yönünde bir menfi tespit davası mı açmak daha doğru olur?Esasen idari işleme karşı menfi tespit davasının olabileceğini düşünmüyorum ama ortada bir zarar var ancak oranı konusunda uyuşmazlık var.
Ayrıca ihtarname niteliğindeki yazının idari işleme konu olacak nitelikte bir işlem olmadığı yönünde bir karar hatırlıyorum,buna göre de idari yargı görevli midir tam emin olamıyorum.İlgilenen herkese teşekkürler.