Mesajı Okuyun
Old 06-12-2007, 23:00   #1
Av. Asena

Varsayılan İzinsiz Ekilen Arazinin Satımı

Merhabalar..

Arama motorundan yararlanmaya çalıştığım ve fakat sonuca ulaşamadığım bir konuda danışmak istiyorum. Müvekkil, kooperatif yapılmak üzere arsasını satmayı düşünüyor. Ancak arsada, kendisinden habersiz olarak bir kişinin ekip biçtiğini ve ürün alıp sattığını yeni öğreniyor.

Müvekkil noterde satış vaadi sözleşmesi yapıp, tüm bedel ödenince arsanın tapusunu teslim etmeyi düşünüyor. Noterde yapılacak sözleşme akabinde kooperatife başlamak niyetindeler. Ancak sorun, kendisinden izinsiz olarak yıllardır bu arazide ürün yetiştiren bu kişi. Herhangi bir hak iddia edip edemeyeceği yönünde bilgim maalesef yok. Ürünü yeni ekmiş durumda. Bu durumda kooperatife başlanabilmesi için ürünün toparlanmasını beklemek gerekir mi? Ya da belli bir miktar ödeme yapılması mı lazım? Aslında ihtarname çekip araziyi boşaltması istenebilir diye düşünüyorum ancak yanlış bir adım atmak da istemiyorum. Bu konuda yardımlarınızı beklemekle beraber beni yönlendirebileceğiniz bir eser, konuyu inceleyen bir yazı, makale varsa belirtebilir misiniz? Şimdiden teşekkürler..